Toplum kökenli pnömoni tanısıyla yatan hastalarda serum magnezyum değerinin hastalığın prognozu üzerine etkisi
The effect of serum magnesium value on the prognosis of the disease in patients hospitalized with a diagnosis of community acquired pneumonia
- Tez No: 840789
- Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoniler (TKP), tüm dünyada yaygın olarak görülen önemli bir mortalite etkenidir. Magnezyum (Mg), insan vücudunda hücre içinde ikinci sıklıkta bulunan bir katyondur. Amacımız, TKP nedeniyle iç hastalıkları servisinde yatan hastalarda serum magnezyum seviyesinin, hastaların yoğun bakım ihtiyaçlarına, yatış sürelerine ve mortaliteye etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza TKP tanılı 334 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, laboratuvar bulguları, ek hastalıkları, CURB-65 skorları, hastanede yatış süreleri, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı durumu ve 30 günlük mortalite durumu taranarak bilgileri kaydedilmiştir. Hastalar YBÜ ihtiyacı olan ve olmayan olarak ve serum Mg düzeyi ≤ 1,8 mg/dl ve > 1,8 mg/dl olarak gruplara ayrılmıştır. Gruplar arasında kaydedilen parametreler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastalar YBÜ ihtiyaçlarına göre 2 gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Community-acquired pneumonia (CAP) is an important cause of mortality that is common all over the world. Magnesium (Mg) is the second most frequently found cation in cells in the human body. Our aim is to examine the effect of serum magnesium level on patients' intensive care needs, length of stay and mortality in patients hospitalized in the internal medicine service due to CAP. Materials and Methods: 334 patients diagnosed with CAP were included in our study. The patients' demographic information, laboratory findings, comorbidities, CURB-65 scores, length of hospital stay, intensive care unit (ICU) need, and 30-day mortality status were scanned and recorded. Patients were divided into groups as those requiring or not requiring ICU and as serum Mg level ≤ 1.8 mg/dl and > 1.8 mg/dl. Results: Patients were divided into 2 groups according to their ICU needs.