Comparison of base-model and role-based model in virtual co-creation environments: İnnovations in healthcare industry
Sanal ortak yaratım ortamlarında temel model ile rol-tabanlı modelin karşılaştırılması: Sağlık sektöründeki yenilikler
- Tez No: 840839
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER, PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yoğun rekabet ve teknolojik gelişmeler, şirketleri açık iş modellerini benimsemeye ve inovasyon süreçlerini hızlandırmak için tüketicilerle işbirliği yapmaya yönlendirmektedir. Bu tür işbirliklerinden olumlu ve başarılı sonuçlar elde edilebilmekle birlikte, bazı açık inovasyon girişimleri ortak yaratım sürecinin kötü yönetilmesi nedeniyle başarısız olmaktadır. Bu çalışma, başarılı bir ortak inovasyon platformunun girdilerini keşfetmeyi ve uzun vadede hangi araçların tüm ortaklar için katma değer ve yüksek motivasyon sağlayacağını incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık alanındaki yenilikler hakkında fikir üreten ve değerlendiren 406 katılımcıyla web tabanlı bir deney, ve algılanan faydaları, genel deneyimi ve gelecekte katılım niyetini ölçen bir anket içeren çok yöntemli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, kişilerin alan bilgisinin katkı kalitesine, yenilikçiliğin ise katkı miktarına etkisi olduğunu göstermektedir. Görev farklılaştırması hedonik ve bilişsel faydaları, genel deneyimi ve gelecekteki katılım niyetini geliştirirken, fikir üretme üzerindeki görev sınırlaması, sosyal ve kişisel faydalar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bu çalışma, özelleştirilmiş görev tasarımının ortak inovasyon platformlarının performansı üzerindeki etkisine hem şirket ve hem de tüketici bakış açısıyla içgörü sağlamaktadır ve açık inovasyon projelerinde tüketicileri daha iyi yetkilendirme stratejilerinin oluşturulması yönünde yöneticilere rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intense competition and technological advances lead companies to adopt open business models and cooperate with consumers to accelerate their innovation processes. Although this cooperation can lead to favorable results, some open innovation initiatives fail due to poor management of the co-creation process. This study aims to explore the inputs of a successful co-innovation platform and examine which instruments will yield valuable contributions and high motivation for all partners in the long run. A multi-method study was conducted including a web-based experiment with 406 participants generating and evaluating ideas in the context of healthcare innovations and a survey capturing perceived benefits, overall experience, and future intention to participate. The results demonstrate that domain knowledge is an indication of contribution quality and innovativeness is an indication of contribution quantity. Although task differentiation improves hedonic and cognitive benefits, overall experience, and future intention to participate, task limitations on idea generation have a negative impact on social and personal benefits. This study provides insights into the impact of customized task design on the performance of co-innovation platforms from company and consumer perspectives and provides a guide for managers to build better consumer empowerment strategies in open innovation projects.