Project management for organizational sustainability
Organizasyonel sürdürülebilirlik için proje yönetimi
  1. Tez No: 840840
  2. Yazar: ELİF SEDA ZOR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sürdürülebilirlik ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla uzun yıllardır araştırılmaktadır. Proje Yönetimi ise 1960'lardan beri araştırmacıların odaklandığı bir alandır. Bu tez çalışması,“BT Projelerinin başarılı yönetimi kurumsal sürdürülebilirliği nasıl etkiler?”,“Çalışanın dış kaynak veya iç kaynak olmasının başarılı BT Proje yönetimi ile rekabet avantajı arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkisi var mı?”,“Başarılı BT Proje yönetimi ile kurumsal sürdürülebilirlik arasındaki ilişkide rekabet avantajının aracılık etkisi var mıdır?”gibi araştırma sorularına cevap vermeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, başarılı BT proje yönetimi ile örgütsel sürdürülebilirlik arasında olası bir ilişkide, çalışanın dış kaynak veya iç kaynak olarak düzenleyici etkisi ve rekabet avantajının aracı etkisinin olup olmadığını araştırmaktadır. Bu araştırma sonucunda çalışanın iç kaynak veya dış kaynak olmasının, başarılı proje yönetimi ile örgütsel sürdürülebilirlik arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca, araştırma BT Projelerine ilişkin rekabet avantajının, başarılı BT proje yönetimi ile organizasyonel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Tez dokümanında sırasıyla, literatür taraması, kavramsal çerçeve, hipotezler, araştırma metodolojisi, bulgular ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability has been researched for many years with its economic, environmental, and social dimensions. Project Management is also a field that researchers focus on since the 1960s. This theses study aims to answer its research questions including“How does successful management of IT Projects affect organizational sustainability?”,“How does employee type have a moderating effect on the relationship between successful IT Project management and competitive advantage?”,“How does competitive advantage have a mediating effect on the relationship between successful IT Project management and organizational sustainability?”. This research aims to investigate whether there is a moderating effect of employee types in terms of outsourced or internal and mediating effect of competitive advantage to a possible relationship between successful IT project management and organizational sustainability. As a result of this investigation shows that employee type has no moderating effect on the relationship between successful project management and organizational sustainability. Additionally, it indicates that competitive advantage related to IT Projects mediates the relationship between successful IT project management and organizational sustainability. The literature review, conceptual framework, hypothesis, research methodology, findings, and recommendations are presented.