Informal learning, knowledge construction, and social media: The case of construction industry professionals
Gayrı resmi eğitim, bilgi oluşumu ve sosyal medya: İnşaat uzmanları örneği
  1. Tez No: 389449
  2. Yazar: RAMTİN ETEMADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Son senelerdeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler insanların hayatını ciddi bir şekilde etkilemiştir. Bu değişimlerin etkileri eğitim alanında ki durumu da etkileyerek, herkese yeni fırsatlar sunmuştur. Bu fırsatlar daha kaliteli ve kolay eğitim görmek ve bunu her yere ve her kese yaymak için önem taşıyor. Teknolojinin getirdiği değişim açık olsa da, bu alandaki değişimi gözlemenin ve izlemenin artıyor. Bunun en önemli nedeni ise gelecekteki değişimlerin hangi yönde olacağını anlamak ve kullanıcının bu değişimden daha yarar sağlayabilmesini kolaylaştırabilmektir. Sosyal medya („social media‟) konusuna farklı açılardan, teknoloji, psikoloji, ekonomi, istatistik, eğitim ve benzeri bir çok açıdan yaklaşılabilir. Konuya hangi açıdan yaklaşışırsa yaklaşılsın, amaç, bu sosyal medyayı daha yararlı kılmak olmalıdır. Bu alanda çalışan araştırmacıların amaçlarına yönelik farklı yöntemler izledikleri görülmektedir. Sosyal medya ile ilgili araştırmalar, yeterince açıklayıcı ve kapsamlı teorilerin anlaşılmasını gerektirir. Teorik çerçeveler, öğrenme ve sosyalleşme konularını birleştirip aynı zaman da değerlendirme gücüne sahip olmalıdır. En bilinen öğrenme teorileri arasında Davranışçılık,, Bilişselcilik, Sosyo-kültürizm ve Konstrüktivizm yer almaktadır. Bu teorilerden, Constructivism, eğitimi etkileşimden dolayı ortaya çıkan bir sonuç gördüğünden, sosyal medyadaki eğitimi açıklamak için çok uygun bir teori olarak görünmektedir. Rovai‟nin (2004) tanımına göre yapısalcılık eğitimi, bireylerin vasıtasıyla ve onların çevredekiler ile etkileşimlerinden n ortaya çıkan bir olay şeklinde tanımlamaktadır. Bu teori psikılojinin bilişsel hareketlerinden esinlenmekten ortaya çıkan bir teoridir. Bu bakış açısına göre bireyler bilgiyi çevrelerindeki olaylar ve kişileri görüp kendi anlayışlarına göre yormak vasıtasıyla oluşturmaktadır. Bu yüzden yapısalcı bakış açısından, öğrenen kişi pasif bir bilgi tüketicisi değil ve aktif bilgi oluşturan bir birey sayılır. Bu bakış bazi diğer eğitim teoriler, örneğin davranışçılık („behaviorism‟), ile çatışmaktadır [1,2]. Sanal ortam ve sosyal medyada süren eğitim daha önceden planlanmış ve düzenlenen bir program olabilir. Bu durumda platformun bir resmi (formel) eğitim platformundan bahsediyoruz. Ama çoğu zaman, sosyal medya kullanıcıları bu ortamı resmi olmayan (enformal) bir eğitim ortamı olarak kullanıyorlar. Bu kullanım profesyonel gelişim ve benzer amaçlar ile yapılıyor. Her iki durumda da platformun özellikleri ve kullanıcıların profili göze alınmalıdır. Sanal ortamlarda yapılan resmi eğitim konu başlığıyla bir çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Buna rağmen enformel sanal eğitim ortamları konusunda belirgin bir bilgi boşluğu var. Bilhassa inşaat sektöründe bu konuya yönelik bilimsel çalışmalar oldukça azdır.Bahsedilen durum, bu tezin yazarını özellikle sanal ortamda yapılan ve enformal eğitim türü sayılan platformlardaki duruma yönelik olan konuları incelemeye yöneltti. Tez çalışması kapsamında incelenen Construction Professionals Forum, LinkedIn‟dde kurulan ve atmış beş bin üzerinde aktif kullanıcısı olan bir sanal ortamdır. İnşaat sektürünün uzmanları, dünyanın dört bir yanından, merak ettikleri konuları bu forumda paylaşmaktadır. LinkedIn‟de üye olan herhangi birisi bu forum da üye olmak şansına sahip. Üyelik talebinde bulunduktan sonra, ve moderatörlar tarafından kabul edildikten sonra aktif kulanım başlamaktadır. Kullanıcılar inşaat sektörüyle ilgili konuları, kısıtlama olmaksızın forumda yazıp diğerlerinin yazdıklarını izlemek ve cevaplamak yetkisine sahipler. Forumdaki etkileşimi gözlemlemek ve gelişmeleri anlayabilmek için bu tezde izlenen yöntem, içerik analizi metodudur. İçerik analizi yönteminde analiz birimi („unit of analysis‟) seçilmesi gerekir. Bu araştırmada, etkileşimi daha detaylı ve doğru bir şekilde analiz edebilmek için hem cümle ve hem de paragraf seviyesinde bir analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerde kullanıcıların davranışı bir sitem içinde kategorize edilmiştir. Bunun için daha önce yapılmış araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Pena-Shaff (2004) kodlama sistemi kullanılmıştır. Bu modelde her yorum, bir veya birden fazla bilgi inşa elemanı („knowledge construction element‟) olarak ele alınmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında forum‟un kendi iç dinamikleriyle seçilen en popüler başlıklar arasından en fazla etkileşim içeren tartışma başlıkları seçilmiştir. Etkileşimlilik kavramı en fazla yorum yapılan tartışmalar anlamında kullanılmıştır. Yapısalcılık teorisine göre eğitim etkileşim vasıtasıyla ortaya çıkmakta ve bu etkileşimin sosyal medyadaki eşdeğeri kullanıcıların görüş bildirerek bilgi üretiminin parçası haline gelmeleridir. Gunawarden (1997) kendi interaktif ortamda bilgi oluşumunun beş farklı aşamada gerçekleştiğini gösteren bir model geliştirmiştir. Bu tezde, Pena-Shaff bilgi inşa modeli ve Gunawarden‟in modeli birleştirilerek sanal ortamdaki enformel öğrenmenin nasıl gerçekleştirilddiği açıklanmaya çalışılmıştır [4]. Sonuç olarak, sanal ortamlarda, yapı bilimleri uzmanlarının oğrenme, etkileşim ve bilgi oluşturma süreçlerini Pena-Shaff ve Gunawardena modellerinin birleştirmesi ile açıklamak mümkün. IAM (Etkileşim Analiz Modeli) etkileşimin genelini anlatmakta kullanışlı bulunurken, farklı va daha fazla kullanıcısı olan platformlarda test edilebilir. İlerdeki çalışmalar ve analizler için, istatistiksel teknikleriin kullanımı ve Network Analizleri kullanılabilir. Böylece birey seviyesindeki analizler yapıb profesyönellerin sanal platformlardaki rollerini sınıflandırabiliriz. Ayrıca dijital ortamlardaki kullanıcıların davranışlarıne daha derin bir bakışla, ilerdeki sanal ortamları tasarlayacak olan kişilere kullanışlı ipuçları verebilirz.
Özet (Çeviri)
During the last few decades, humanity has witnessed dramatic advancements in all aspects of science and technology. These changes have altered so many things, such as learning opportunities, knowledge building processes, and equality and ease of access to learning materials. The fact that cutting edge technologies like web technology and social media are affecting our lives is crystal clear. But the fact that should not be taken for granted is that we need to monitor, comprehend the trend of changes and use it for utilizing them in the most appropriate and useful ways for future. Social media and social networking, have different technological, psychological, and learning dimensions. So, different researchers might take these dimensions as the subjects of their researches. So far, there have been different methods for realizing this goal. Some scientists used statistical methods and some other have used descriptive ones. When it comes to work on social media, as a learning tool, we need to use the framework which can describe, and tie both the learning and the socializing processes. Considering the widely recognized theories of learning, like Behaviorism, Cognitivism, Socio-culturalism and Constructivism, we will find out that Constructivist Learning Theory is a useful and convenient framework for this purpose. According to Rovai (2004)“Constructivism is a philosophy of learning based on the premise that knowledge is constructed by the individual through his or her interactions with the environment. It has roots in the constructivist movement of cognitive psychology, which holds that individuals gradually build their own understanding of the world through experience, maturation, and interaction with the environment, to include other individuals. Thus, from the constructivist viewpoint, the learner is an active processor of information. This is in sharp contrast with behaviorism, for example, in which the learner is viewed as a passive recipient of information”[1,2]. Knowledge forms as information passes through the learners; and interaction amongst the users of the social network is a typical form of information transition. The conclusion which comes to mind from these facts is that we need to use a framework which takes learning procedure as a consequence of interaction among users. This is the main reason that encourages academics to use constructivism as the base of their studies in this particular field. Learning in a social networking platform might be structured and concretely planned beforehand. In this situation we should consider the platform as a formal learning environment. But mostly, users of social media are using it as an unstructured learning environment for general or professional development purposes. In both conditions the characteristics of the platform and its users matter. There are studies that focus on the formal type of learning which takes place through virtual platforms. Therefore, the need for explanatory studies in the field of informal learning based in virtual communities, like social media, arises. All this convinced the author to focus on the specific subject of analyzing the learning which occurs on a social networking website. Apart from the lack of adequate researches in the area in many disciplines, the gap of knowledge in the field of Architecture, Engineering and Construction (AEC) industry is more significant. Though, many AEC professionals use the virtual platforms for work-related purposes, there is, generally, a gap of knowledge about the procedure through which new knowledge shapes. The goal of the study is to get to know an informal learning environment dedicated to professionals of the construction industry and disclose the process of learning in such a platform. This makes it necessary to choose the proper sample for the analyses. To be able to depict the atmosphere and qualifications of the platform, as they are, a linkedIn based Forum has been chosen. LinkedIn‟s facilities for the users of such groups makes monitoring the interactions of the users significantly easier. Comments of the users are visible for any one who is a member of the group. Following individuals activities on the group and their general demographics, also, helps the researchers to meet his needs. Not to use an isoled and designed for the purpose of the research made the coding process of the interactions much more difficult but the results are showing the specifications of the environment realistically. Though weblogs, wikis, forums, etc. are all instances of virtual learning environments, celebrated social networking platforms (like Facebook, Twitter and Linked in) are more dynamic and structured. General demographics of the users are available, to some extent, in these websites. Additionally, Linked in‟s professional orientated ambience puts it one step forward in comparison to the other popular social media for our study. All these persuade us to conduct our study using a single case:“The case of Linked in group of Construction Professionals Forum”. Overall, the findings are encouraging to contend that Interaction Analysis Model (IAM), combined with Pena-Schaff and Nichols (2004) model, can be an efficient tool to analyze how construction professionals interact and construct knowledge on a digital platform. IAM, which appears useful to understand the“entire gestalt”of such interactions, may be tested at different platforms with larger samples. Future analyses may include the use of inferential statistical techniques as well as network-based techniques to investigate the individual role of professionals in knowledge coconstruction. So that the authors expect to understand the extent to which the digital social interactions overlap with the real-life interactions and provide inputs for the designers of such platforms [3,4].