Küresel ölçekte mağaza yeri seçiminde bulanık AHP metodu ile COPRAS ve TOPSİS yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis COPRAS and TOPSİS methods with fuzzy AHP in global store location selection
- Tez No: 840842
- Danışmanlar: DR. SELÇUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küresel ölçekte ticaretin hız kazanması, rekabetin artması ve yatırımcıların hedeflerini yurtdışı pazarlarına çeviriyor olması her sektörde yenilik getirmektedir. Tekstil sektöründe yer alan markalar arasında da rekabetin küresel boyuta taşınması, satış rakamlarını ve marka değerini arttırma hedefleri ile de birleşince mağaza yeri markaların başarıları açısından kritik öneme sahip olmaktadır. Çalışma içerisinde perakende tekstil sektöründe yer alan bir markanın küresel ölçekte mağaza yeri yatırımının hangi ülkede yapılmasının daha avantajı olacağını çok kriterli karar verme tekniklerinden Bulanık AHP kriter ağırlıklandırması ile COPRAS ve TOPSIS tekniklerinin karşılaştırmalı analize problem üzerinde yapılması hedeflenmiştir. Tez kapsamında çalışma modelinde yer alan alternatif ülkeler kriter bazlı değerlendirilip, markanın faydasına olacak en iyi alternatifler ortaya çıkarılmıştır. Tez içeriğinde marka tarafından belirlenen sekiz karar verici, beş ana kriter ve on sekiz alt kriterin Bulanık AHP yöntemiyle önem ağırlıklarını saptamış ve belirlenen altı alternatifin kriter bazlı değerlendirmesi COPRAS ve TOPSIS yöntemleri ile yapılarak karşılaştırılırmıştır.
Özet (Çeviri)
The acceleration of trade on a global scale, the increase in competition and the fact that investors are turning their targets to foreign markets bring innovations in every sector. When the competition among the brands in the textile sector is carried to the global dimension, combined with the targets of increasing the sales figures and brand value, the store location has a critical importance for the success of the brands. In the study, it is aimed to with the Fuzzy AHP make a comparative analysis of COPRAS and TOPSIS techniques, which are among the multi-criteria decision-making techniques on the problem, in which country it would be more advantageous to make a global store location investment of a brand in the retail textile sector. Within the scope of the thesis, alternative countries in the working model were evaluated on the basis of criteria and the best alternatives for the benefit of the brand was revealed. In the thesis content, eight decision makers determined by the brand determined the importance weights of the five main criteria and eighteen sub-criteria using the Fuzzy AHP method, and the criteria-based evaluation of the six alternatives was compared with the COPRAS and TOPSIS methods.