Ankara ve çevresindeki kenelerde theileria türlerinin araştırılması
Investigation of theileria species in ticks in ankara and surroundings
  1. Tez No: 840853
  2. Yazar: AYŞEGÜL UĞUR ŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyanın birçok yerinde kene kaynaklı hastalıklar önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tüm dünyada parazit kökenli patojenler insanları ve hayvanları enfekte etmekte olup, bu patojenler vektör keneler aracılığıyla taşınır. Bu çalışmanın amacı, Ankara ve çevresinden toplanan kenelerde hastalıklara ve ciddi ekonomik kayıplara neden olan Theileria spp. moleküler düzeyde araştırılmasıdır. Bu amaçla öncelikle Ankara ve çevresinden 191 kene örneği toplanmıştır.18S RNA geni kullanılarak toplanan kene örneklerinden konvansiyonel PCR yöntemiyle Thieleria spp. türleri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda 4 örnek pozitif (4/191) (%2,1) bulunmuştur. Sekans analizi sonucunda 4 örnek Theileria spp. olarak tanımlanmıştır Theileria spp. Bartın ilinde köpekten toplanan erkek Rhicephalus sanguineus kenesinde saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda Theileria. spp. Ankara ve çevresindeki kenelerde yaygınlıkları ile ilgili güncel veriler elde edilmiştir. Ayrıca kene mücadelesi için gerekli önlemlerin alınması uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tick-borne diseases cause significant health problems in many parts of the world. Parasitic pathogens infect humans and animals all over the world, and these pathogens are carried by vector ticks. The aim of this study is to investigate at the molecular level the Theileria spp. species that cause diseases and serious economic losses in ticks collected from Ankara and its surroundings. For this purpose, first of all, 191 tick samples were collected from Ankara and its surroundings. Theileria spp. species were examined using the conventional PCR method from the tick samples collected using the 18S RNA gene. As a result of this study, 4 samples were found positive (4/191) (%2.1). As a result of sequence analysis, 4 samples were found to be Theileria spp. İt is defined as. Theileria spp. was detected in male R.sanguineus sacs collected from dogs in Bartın province. As a result of this study, up-to-date veri on the prevalence of Theileria spp. species in ticks in Ankara and its surroundings was obtained. It is alsa appropriate to take the necessary precautions for tick control.