Şêwazê avakirina regezê karekterî di romanên Xweşıya bi Êş û Cemşîd Xanî mamim da
Xweşîya bi Êş û Cemşîd Xanî Mamim romanlarında karekter oluşturma biçimi
- Tez No: 840866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Xweşîya bi Êş ve Cemşîd Xanî Mamim adlı romanlarda karekter oluşturma prensiblerinin biçimleri başlığı altında yapılmıştır. Araştırmanın konusu romanlarda karekter oluşturma biçimlerini Kürt romanları özelinde irdelemektir. Araştırmada, konunun doğasına uygun olarak yorumlayıcı nitel araştırma yöntemi kullanmıştır. Karekterin, romanın önemli bir prensibi ve yapı taşı olması dolayısıyla konumuz olan her iki romanın yazarının da romanlarında karekter oluşturma biçimlerinin irdelenmiş olması bu araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu araştırmanın seçilmesinin nedeni her iki romanın yazarının karekterini oluştururken hangi prensipleri kullandıklarını ve diyer romancılardan hangi açılardan farklılaştıklarını tespit etmektir. Araştırmada varılan en önemli sonuç; Kürtçe diğer romanlarda olduğu gibi araştırmamızın konusunu teşkıl eden bu iki romanda da yazarlar karekterlerini oluştururken genel geçer prensipleri tekrarlamışlardır. Genel olarak Kürtçe roman yazarları bir ya da iki başkarekter seçerler ancak okuyucuya bu karekterler üzerinden özel mesaj vermek için ikincil ya da üçüncül derecedeki karekterleri de kullanmaktadırlar. Aynı durum bu iki romanda da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out under the title of forms of character creation principles in the novels Xweşîya bi Êş and Cemşîd Xanî Mamim. The subject of the research is to examine the ways of creating characters in novels, specifically Kurdish novels. In the research, interpretive qualitative research method was used in accordance with the nature of the subject. Since character is an important principle and building block of the novel, the fact that the authors of both novels in our subject are examined in their ways of creating characters in their novels makes this research important. The reason for choosing this research is to determine what principles the authors of both novels used when creating their characters and in what ways they differed from other novelists. The most important result of the research; As in other Kurdish novels, in these two novels that constitute the subject of our research, the authors repeated general principles while creating their characters. Generally, Kurdish novel writers choose one or two main characters, but they also use secondary or tertiary characters to give a special message to the reader through these characters. The same situation was detected in these two novels.