Influence of sewage sludge on properties of gypseous soil
- Tez No: 828596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Arıtma çamuru, atıksu arıtma tesislerinin bir ürünüdür. Bu çalışma, bazı fiziksel ve mekanik toprak özelliklerini geliştirmek için alçı toprağa farklı oranlarda arıtma çamuru ilavesinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ramadi şehrinden toprak örnekleri alındı ve arıtma çamuru doğrudan Irak'ın Bağdat şehrinin kuzeyinde bulunan Al-Rustamiyah atıksu arıtma tesisinde biriktirildi. Laboratuar deneyi, orijinal alçı toprak numuneleri ve arıtma çamuru külü ile muamele edilmiş toprak üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ayrıca kanalizasyon çamuru malzemesinin X-ışını Floresan (XRF) Spektrometresi ve enerji dağıtıcı X-ışını spektroskopisinin (ESD) test edilmesini içerir. Sonuçlar, numunelerdeki önemli mineral bileşenlerinin Al, Si, Ca ve Fe olduğunu göstermektedir. Atterberg limitleri için likit limit ve plastisite indeksinde bir artış oldu. Sıkıştırma sonuçları, maksimum kuru yoğunluğun ve optimum nem içeriğinin arttığını gösterdi. Optimum serbest basınç dayanımı (UCS) değeri, %20 arıtma çamuru eklenerek elde edilir. En iyi maksimum kuru yoğunluğa %20 arıtma çamuru külü ile ulaşılmıştır. Arıtma çamuru külü eklendikten sonra alçı toprağının kuru yoğunluğu önemli ölçüde 1.65 g/cm3'e yükseldi. Ayrıca, optimum su içeriği giderek artmaktadır. Tedavi edilmeyen zemin için taşıma gücü oranı %5, SSA ile %20 oranında muamele edilen ve 14 gün kür süresi olan jipsli zemin için CBR değerleri %22,3 olarak kaydedilmiştir. Toprağa eklenen arıtma çamurunun yüzde 10 ila 20'si arasında kohezyon değerlerinde önemli bir artış olur. Bu artışın mühendislik zemin davranışı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Elementler, XRF, EDS ve SEM testlerine göre arıtma çamuru külünde bulunur: Si (%10,5), Al (%3,6), Ca (%15) ve Fe (%6,2). Arıtma çamuru, jipsli zeminlerin özelliklerini %20 oranında iyileştirmek için bir katkı maddesi olarak başarıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Sewage sludge is a product of wastewater treatment plants. This study aims to evaluate adding different percentages of sewage sludge to gypsum soil to develop some physical and mechanical soil properties. Samples of soil were obtained from the city of Ramadi, and the sewage sludge was accumulated directly at the Al-Rustamiyah wastewater treatment plant located north of Baghdad, Iraq. The laboratory experiment was undertaken on the original gypsum soil samples and the soil treated with sewage sludge ash. This study also involves testing X-ray Fluorescence (XRF) Spectrometer and energy-dispersive X-ray spectroscopy (ESD) of the sewage sludge material. The results show that significant mineral constituents in samples are Al, Si, Ca, and Fe. There was a rise in the liquid limit and plasticity index for Atterberg limits. The compaction results indicated increased maximum dry density and optimal moisture content. The optimum unconfined compressive strength (UCS) value is obtained by adding 20% of sewage sludge. The best maximum dry density was achieved with 20% sewage sludge ash. After adding sewage sludge ash, the dry density of gypsum soil increased significantly to 1.65 g/cm3. Also, the optimum water content is gradually increasing. The bearing capacity ratio for the untreated soil was 5%, and the CBR values were recorded as 22.3% for the gypsum soil treated with SSA at 20% with a curing time of 14 days. There is a significant increase in cohesion values with between 10 and 20 percent of the sewage sludge added to the soil. This increase has a significant effect on engineering soil behaviour. The elements are found in sewage sludge ash, based on XRF, EDS, and SEM tests: Si (10.5%), Al (3.6%), Ca (15%), and Fe (6.2%). Sewage sludge can be used successfully as an additive to improve the properties of gypseous soils by a percentage of 20%.