An overview and cost analysis of security operations centers
Güvenlik operasyon merkezlerine genel bakış ve maliyet analizi
  1. Tez No: 840873
  2. Yazar: AYKHAN HUSEYNLI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu makale, Güvenlik Operasyon Merkezleri (SOC'ler) kavramını ve bunların dağıtım modellerini derinlemesine inceleyerek bunların varyasyonlarını, avantajlarını ve günümüz siber güvenlik ortamında bunların kurulmasına yönelik zorunlu ihtiyacı vurgulamaktadır. Siber tehditlerin sıklığı ve karmaşıklığı arttıkça, geleneksel önlemlerin yetersiz kaldığı ortaya çıkıyor. Merkezi bir yaklaşımın aciliyetinin bilincinde olan makale, SOC'nin uygulanmasını savunuyor. SOC kurulumunun faydalarını tartışıyor ve güvenlik duruşlarını güçlendirmeyi amaçlayan kuruluşlar için aydınlatıcı öneriler sunuyor. Ek olarak, makale SOC kurulumu için bir maliyet tahmini sunmaktadır. Temel olarak bu çalışma, SOC'nin günümüzün dinamik tehdit ortamındaki kritik rolünün altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
This thesis dives into the concept of Security Operations Centers (SOCs) and their deployment models, highlighting their variations, advantages, and the need for their establishment in today's cybersecurity landscape. As cyber threats grow in frequency and sophistication, the conventional measures prove insufficient. Recognizing the urgency for a centralized approach, the paper advocates for SOC implementation. It discusses the benefits of SOC deployment and offers insightful recommendations for enterprises aiming to fortify their security posture. Additionally, the paper provides a cost estimation for SOC establishment. In essence, this study covers the critical role of SOC in today's dynamic threat landscape.