Sıçanlarda oluşturulan alzheimer hastalığı modelinde timol'ün oksidatif stres ve reelin sinyal yolağı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of thymol on oxidative stress and reelin signaling pathway in alzheimer's disease model induced in rats
- Tez No: 840874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giderek artan yaşlı popülasyondan dolayı AH daha da önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bundan dolayı AH'nın tedavisi ve hastalığın seyrinin yavaşlatılması için yapılan araştırmalar giderek zorunlu hale gelmiştir. Bu doğrultuda çalışmamızda D-Gal ve AlCl3 uygulamasıyla erkek Wistar albino sıçanlarda oluşturulan AH modelinde timolün bilişsel fonksiyonlara etkisi ve MDA, GSH, Aβ1-42, ApoE, reelin ve LRP8 düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada 50 adet 3 aylık erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Grup 1: Kontrol, Grup 2: 0,5ml/gün serum fizyolojik + 0,5ml/gün Ayçiçek yağı, Grup 3: 200 mg/kg/gün AlCl3 + 60 mg/kg/gün D-gal, Grup 4: 30 mg/kg/gün timol (0,5ml Ayçiçek yağı), Grup 5: 200 mg/kg/gün AlCl3 + 60 mg/kg/gün D-gal + 30 mg/kg/gün timol (0,5ml Ayçiçek yağı) verildi. Deney süresi sonunda, davranış ve bellek testleri yapıldı. Elde edilen serum ve beyin dokusu örneklerinde GSH ve MDA düzeyleri ölçüldü. Beyin dokusu örneklerinde Aβ1-42, ApoE, reelin ve LRP8 düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel analizler, Graphpad Prism V2.0 programında ANOVA testi uygulanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to look into how thymol affects cognitive functions and the levels of MDA, GSH, Aβ1-42, ApoE, Reelin, and LRP8 in an AD model created in male Wistar albino rats with the application of D-Gal and AlCl3. In this work, 3 month old male Wistar albino rats were used. Group 1: Control, Group 2: 0.5ml/day saline + 0.5ml/day Sunflower oil, Group 3: 200 mg/kg/day AlCl3 + 60 mg/kg/day D-gal, Group 4: 30 mg /kg/day thymol, Group 5: 200 mg/kg/day AlCl3 + 60 mg/kg/day D-gal + 30 mg/kg/day thymol. At the end of the experiment period, behavioral and memory tests were performed. GSH and MDA levels were measured in the obtained serum and brain tissue samples. Aβ1-42, ApoE, Reelin and LRP8 levels were measured in brain tissue samples. Statistical analyzes were performed by applying ANOVA test in Graphpad Prism V2.0 program.