Stresin, tükenmişlik ve performans üzerine etkisi: Sağlık sektöründe bir araştırma
The effect of stress on burnout and its impact: A study in the health sector
  1. Tez No: 840872
  2. Yazar: NESLİHAN KARBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde stres günlük hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Çalışma hayatında da karşımıza çıkan ve tüm hayatımızı etkileyen stres, performans ve tükenmişliği çeşitli şekillerde etkilemektedir. Araştırma, günümüzde pandeminin de sağlık çalışanları üzerinde yarattığı etki göz önüne alındığında, sağlık alanında yaşanan stresin, çalışanların tükenmişlik ve performansları üzerindeki etkilerinin incelenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada stres, performans ve tükenmişlik faktörlerinin açıklanmasından sonra, stres ve performans ilişkisi ile stres ve tükenmişlik ilişkisi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde ise stresin tükenmişlik ve performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kolayda örneklem yöntemiyle seçilen, sağlık sektöründe çalışan kişilerin oluşturduğu, 377 katılımcı üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırma için toplanan veriler nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda stresin, performans üzerinde anlamlı ve negatif, tükenmişlik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, stress has become an integral part of our daily life. Stress, which we encounter in working life and affects our whole life, affects performance and burnout in various ways. The research is important in terms of examining the effects of stress experienced in the field of health on the burnout and performance of employees, considering the impact of the pandemic on healthcare workers today. In this study, after the explanation of stress, performance and burnout factors, information about the relationship between stress and performance and the relationship between stress and burnout is given. In the research part of the study, the effect of stress on burnout and performance was examined. A survey study was conducted on 377 participants, who were selected by the convenience sampling method and formed by people working in the health sector. The data collected for the research were analyzed by quantitative methods. As a result of the research, it was understood that stress had a significant and negative effect on performance and a significant and positive effect on burnout.