Polipirol/g-C3N4 kompozitinin sentezi, karakterizasyonu ve termal bozunma kinetiğinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of the thermaldecomposition kinetics of polypyrol/g-C3N4 composite
- Tez No: 840902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada polipirol ve bor katkılı g-C3N4 sentezi yapılarak, termal bozunması incelenmiş ve aktivasyon enerjisi hesaplanmıştır. Grafitik karbon nitrür ve katkılı yapılarının hazırlanmasında hidrotermal yöntem kullanılmıştır. Çalışmada melamin kullanılarak grafitik karbon nitrür sentezlenmiş, ardından katkılama için bor ve polipirol kullanılmıştır. Sentezlenen malzemelerin yapıları BET, XRD, SEM, FTIR analizleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca numunelerin farklı sıcaklık hızlarında ısıtılarak TG ve DTG eğrileri elde edilmiştir. Bu eğrilerden elde edilen sonuçlardan aktivasyon enerjileri üç farklı yöntem (KAS, FWO ve STK) kullanılarak hesaplanmıştır. Sentezlenen malzemelerin termal bozunmasının tek basamakta meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polypyrrole and boron-doped g-C3N4 were synthesized, their thermal decomposition examined, and their activation energy calculated. The hydrothermal method was used in the preparation of graphitic carbon nitride and its doped structures. In the study, graphitic carbon nitride was synthesized using melamine, and then boron and polypyrrole were used for doping.The structures of the synthesized materials were elucidated by BET, XRD, SEM, and FTIR analyses.Additionally, TG and DTG curves were obtained by heating the samples at different temperature rates.From the results obtained from these curves, activation energies were calculated using three different methods (KAS, FWO, and CSO). It was determined that the thermal decomposition of the synthesized materials occurred in a single step.