Isıl yazıcı mekanizmaları için kontrol arabirimi tasarımı
- Tez No: 84092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
7>^ OZET Mini yazıcı uygulamaları günümüzde ölçme aletleri, tıp ekipmanları, %arjçpjİ4 uygulamaları, etiket, bilet yazıcıları gibi birçok değişik alanda kullanılmaktadır. Artık irili ufaklı tüm alışveriş merkezlerinde mini yazıcılara rastlamak mümkündür. Mini yazıcıların birçok değişik çeşidi mevcuttur. Bunlara örnek olarak nokta vuruşlu,mürekkep püskürtmeli, laser, ısısal yazıcıları verebiliriz. Yapılan yüksek lisans tezi çalışmasında barkod, fatura, etiket ve bilet uygulamalarında oldukça sık kullanılan ve artık diğer yazıcılara hız ve maliyet açısından giderek daha fazla üstünlük sağlayan ısısal yazıcı mekanizmaları tanıtılmakta ve bu yazıcılar için tasarlanan kontrol arayüzü anlatılmaktadır. Yapılan çalışmada ilk önce yazıcı çeşitleri hakkında bilgi verilmekte daha sonra ise arayüz tasarımı konusunda geniş açıklamalar yapılmaktadır. İleriki bölümlerde ise yazıcı mekanizması üzerinde durularak ısısal kafa, step motor hakkında ayrıntılı açıklamalara yer verilmektedir. Burada step motorun görevi yazma esnasında yazma kağıdını istenildiği hızda silindirler vasıtasıyla ileri doğru sürmektir. Isısal kafa mekanizması ise yan yana dizili rezistanslardan oluşmaktadır. Kafa ısısına göre bu rezistanslara uygulanan darbe süresi ayarlanmaktadır. Kafa ısısının ölçümü kafa ömrü açısından çok önemlidir. Basit olarak ifade edilecek olunursa kafa ısısı arttıkça uygulanacak darbe süresi azaltılmaktadır. Ölçüm işlemi kafa üzerine yerleştirilmiş bir termistör tarafından yapılarak mikroişlemciye iletilir. İşlemci karşılaştırmalarla sıcaklığı deşifre ederek uygulanması gereken darbe süresine karar verir. Uygulanan darbe elektriksel ısı iletimi vasıtasıyla rezistansların yazma kağıdı üzerinde karartma yapmasını ve böylece yazı karakterlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Elektriksel ısı iletimi konusu da termodinamiğin ve elektroniğin oldukça önemli bir konusu olması nedeniyle ayrı bir bölümde ayrıntılı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we explained the thermal printer which is a serial type thermal printer with a head having a single vertical row of dots. A printing characteristic is composed of dot matrix generated by scanning the thermal head in the horizontal direction, and graphics, characters, sumbols and others can be printed out. The printer is composed of frame, pulse motor for head scanning, thermal head, home position switch, paper feed cam plate, platen, rubber shaft, gears and others, and designed to print varius characters on the recording paper. The rotation of the pulse motor. Motor is transmitted to the motor pinion, idler-gears and finally to the rack, and the laterally reciprocating head scanning is achieved bye the rotations (normal,reverse) of the pulse motor. Print timing is printed in synchronism with the steps of the pulse motor. When the head carriage comes back to home position from right to left. A specified lenght of paper is fed mechanically bye the paper cam. When turning on the power, after the home position is detected bye home position is detected bye home position switch (off-on-off) Printer starts printing in the head scanning direction from left to right. There are some strobes for the thermal printer. Max. 5 division printing is possible. The printing with many divisions is not practical, becouse the printing speed becomes slower, and troubles such as high driving sound caused bye vibration becouse of using the stepping motor in the low frequency area are apt to occur. In case of operation at high printing rate, the division printing shall be made owing to the limitation of maximum number of simultaneously coloring dots of the head. For this printer, it is recommended to operate with no division in case of low printing rate (not exceeding the maximum number of simultaneously coloring dots) and to operate with 2 divisions in case of high printing rate.