Trapez yüzey geometrili güneş enerjili havalı kollektörün HAD simülasyonu ile performans analizi
Performance analysis of solar air collector with trapezoidal surface geometry using CFD simulation
  1. Tez No: 840967
  2. Yazar: AHMET ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile fosil yakıt tüketiminin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin artması ile güneş enerjili sistemlerin araştırılması ve kullanılması konularında çalışmalar artmaktadır. Bilinen bir teknik olan güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerinin yanı sıra kurutma, binalarda mahal ısıtması, nemlendirme veya seracılık gibi alanlarda ön ısıtma proseslerinde kullanılmak üzere güneş enerjili havalı kollektörler üzerine halen çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada güneş enerjili havalı kollektörün performansını artırmaya yönelik, farklı boyutlarda trapez geometrilere sahip yutucu plakalı kollektörler deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Farklı çalışma parametreleri için,Solidworks Flow Simulation programı kullanılarak akış analizleri sayısal olarak gerçekleştirilmiştir. Düz ve 45o açıda trapez yutucu plakalı iki kollektör deneysel olarak test edilmiş ve aynı kollektörlerin HAD analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Testler ve analizler akış havası için 0,01-0,1 kg/s aralığında altı farklı kütle akış debisi ve 600, 800 ve 1000 W/m2 güneş ışınımı değerleri için gerçekleştirilmiştir. HAD analizleri ile deney sonuçları arasında en fazla % 8 sapma görülmüştür. Üç boyutlu sayısal analiz sonuçlarının deney sonuçları ile uyumu problemin çözümünde yapılan sayısal analiz modelini doğrulamaktadır. Çalışma sonucunda 1000 W/m2 ışınım ve 0,01 kg/s kütle debisi için en yüksek ısıl verim M2 kollektörde e/Dh = 0,45 ve P/e =8 için %80 olarak bulunmuştur. En uygun kollektörün, 45o trapez açılı yutucu plakalı M2 model olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the developing technology, the reduction of fossil fuel consumption and the increasing tendency towards renewable energy sources, studies on the research and use of solar energy systems are increasing. In addition to water heating systems with solar energy, which is a known technique, studies are still being carried out on solar air collectors to be used in preheating processes in areas such as drying, space heating in buildings, humidification or greenhouse cultivation. In this study, absorber plate collectors with trapezoidal geometries of different sizes are experimentally and numerically investigated to improve the performance of solar air collectors. For different operating parameters, flow analyses were performed numerically using Solidworks Flow Simulation program. Two collectors with flat and 45o angle trapezoidal absorber plates were experimentally tested and compared with CFD analysis results of the same collectors. The tests and analyses were carried out for six different mass flow rates ranging from 0.01-0.1 kg/s for flow air and solar irradiance values of 600, 800 and 1000 W/m2. The maximum deviation between CFD analyses and experimental results was 8%. The agreement of the three-dimensional numerical analysis results with the experimental results confirms the numerical analysis model used to solve the problem. As a result of the study, the highest thermal efficiency for 1000 W/m2 irradiation and 0.01 kg/s mass flow rate was found to be 80% for e/Dh = 0.45 and P/e = 8 for M2 collector. It is concluded that the most suitable collector is the M2 model with a 45o trapezoidal angle absorber plate.