Yeni bir havalı güneş kollektörünün geliştirilmesi, performans analizi ve tarım ürünlerinin kurutulmasında uygulanması
Development of a new solar air collector, performance analysis and it's application in drying of agricultural products
- Tez No: 499498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Havalı güneş kollektörleri uzun ömürlü, ağırlıkça hafif, hacim ısıtması için uygun, donma ve korozyon gibi problemleri olmayan basit yapılı cihazlardır. Bu çalışmada tarım ürünlerini güneş enerjisinden faydalanarak kurutmak için yutucu plakaları farklı üç adet düzlemsel havalı güneş kolektörü tasarlanmış, imal edilmiş ve performansları deneysel olarak araştırılmıştır. Deney seti genel olarak havalı kollektör, hava sirkülasyonu için radyal fan, kurutma kabini ve ölçme sisteminden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında yutucu plaka yüzey geometrisi trapez profil şekline getirilmiş ve plakalara kare ve dikdörtgen profilde kanatlar eklenmiştir. Bu şekilde oluşturulan farklı kollektör modelleri test edilmiştir. Kurutma deneylerinde Konya yöresinde yetiştirilen bir taze fasulye türü kullanılmış ve kurutma havasının farklı debilerinde (0.022, 0.033 ve 0.044 kg/s) deneyler gerçekleştirilmiştir. Kollektör modelleri için havanın giriş-çıkış sıcaklığının, yutucu plaka sıcaklığının, havaya aktarılan faydalı enerjinin ve kollektör veriminin anlık değişimleri belirlenmiş ve birbirleri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca taze fasulyenin kuruma davranışını incelemek için kuruma eğrileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar air collectors are simple structured devices with long life, light in weight, appropriate for space heating, and with no problem of freezing or corrosion. In this study, three planar air solar collectors with different absorber plates have been designed and implemented in order to dry the agricultural products making use of solar energy. Also performances of those solar collectors have been investigated experimentally. Experimental set-up is in general composed of air collector, radial fan for air circulation, drying cabin and measurement set. Within the study the surface geometry of the absorber plate has been formed with trapezoidal profile and some fins in the form of square and rectangle have been added to the plates. Different collector models formed in that way have been tested. A kind of green bean which is widely grown in Konya-Turkey has been used in the drying experiments for three different drying air mass flow rates of 0.022, 0.033 and 0.044 kg/s. Inlet and outlet air temperatures, absorber plate temperature, useful energy transferred into the air and instantaneous changes in collector efficiency have been determined and compared for different types of collectors employed in the experiments. Furthermore drying curves have been plotted in order to analyze the drying behavior of the green bean.