Ransomware üzerine bir çalışma, anlama ve korunma yöntemleri
A study of ransonware, understanding and protection methods
- Tez No: 840990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bilginin sürekli değişen ve gelişen siber saldırı vektörlerinin karşısında emniyetle saklanması ve korunması her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır. Bu tezde verilerin bütünlüğü ve erişilebilirliği için çok büyük tehlike oluşturan fidye yazılımları incelenmiştir. Fidye yazılımı, bilgisayar sistemlerinin ve verilerinin güvenliği ve kullanılabilirliği için önemli bir tehdit haline gelen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu tez, tarihçesi ve evrimi de dahil olmak üzere fidye yazılımının derinlemesine bir incelemesini sağlar. Bu çalışmanın birincil amacı, fidye yazılımı saldırılarının kuruluşlar ve bireyler üzerindeki etkisini analiz etmek ve mevcut karşı önlemlerin ve azaltma stratejilerinin etkinliğini değerlendirmektir. Bu amaca ulaşmak için, fidye yazılımıyla ilgili literatür ve güvenlik sağlayıcı kaynaklar kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve gerçek dünyadaki fidye yazılımı olaylarından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulgular, fidye yazılımı saldırılarının daha karmaşık hale geldiğini, çok çeşitli endüstrileri ve coğrafyaları hedeflediğini ve kurbanlar için önemli finansal ve itibar riskleri oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca bu araştırma, virüsten korunma yazılımları, güvenlik duvarları ve yedeklemeler gibi geleneksel güvenlik önlemlerinin fidye yazılımı saldırılarını önlemek veya bunlardan kurtulmak için yeterli olmayabileceğini göstermektedir.Bunun yerine, fidye yazılımı olaylarının olasılığını ve etkisini azaltmak için teknik, idari ve yasal önlemleri birleştiren çok katmanlı bir savunma yaklaşımı gereklidir. Genel olarak bu tez, fidye yazılımı tehditlerinin anlaşılmasına ve etkili karşı önlemlerin geliştirilmesine değerli bir katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Ransomware is a type of malicious software that has become a significant threat to the security and availability of computer systems and data. This thesis provides an in-depth study of ransomware, including its history, evolution. The primary objective of this research is to analyze the impact of ransomware attacks on organizations and individuals and to evaluate the effectiveness of existing countermeasures and mitigation strategies. To achieve this objective, a comprehensive review of the literature and the security provider sources on ransomware is conducted, and data from real-world ransomware incidents is analyzed. The findings indicate that ransomware attacks are becoming more sophisticated and complex, targeting a wide range of industries and geographies, posing significant financial and reputational risks to victims. Moreover, this research shows that traditional security measures such as antivirus software, firewalls, and backups may not be sufficient to prevent or recover from ransomware attacks. Instead, a multi-layered defense approach that combines technical, administrative, and legal measures is necessary to reduce the likelihood and impact of ransomware incidents. Overall, this thesis provides a valuable contribution to the understanding of ransomware threats and the development of effective countermeasures.