Classification of chagas disease using deep learning
Derin öğrenme kullanılarak chagas hastalığının sınıflandırılması
  1. Tez No: 840991
  2. Yazar: AQIB ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE AYSUN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, önde gelen bir sağlık sorunu olan Chagas hastalığının teşhisini amaçlayan çağdaş modellerin kapsamlı bir incelemesidir. Araştırmamız birden fazla modele yayıldı ve en verimli olanı belirlemek için her birini titizlikle test etti. Üçüncü bölümde ayrıntıları verilen göze çarpan mimari“Res2Net”modelidir. Eldeki görev için özel olarak tasarlanan bu cihaz, kan yayması görüntü sınıflandırması için özel olarak tasarlanmış derin öğrenme mimarisine sahiptir ve geleneksel transfer öğrenme yaklaşımını gereksiz kılar. Başarısı, hem doğrulama hem de test veri kümelerinde sırasıyla %95,87 ve %95,89 puan alarak elde ettiği övgüye değer doğruluk oranlarında açıkça görülüyor. Ayrıca derin öğrenme ve geleneksel makine öğrenme tekniklerini entegre ederek Chagas veri kümesinde dikkate değer performans sergileyen hibrit mimariler önerdik. Bu çalışmanın dördüncü bölümü Chagas parazitinin kan yayma görsellerinden sınıflandırılmasına odaklanmaktadır. Sadece köklü sınıflandırma yapılarını incelemekle kalmadık, aynı zamanda tamamen evrişimli bir sinir ağı modelini de tanıttık. Bu benzersiz model, daha önce fark edilen özelliklerin kullanılmasına olanak tanıyan artık bağlantıları içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive exploration of contemporary models aimed at diagnosing Chagas disease, a predominant health concern. Our research spanned across multiple models, rigorously testing each one to discern the most efficient. A standout architecture, detailed in the third section, is the“Res2Net”model. Specifically designed for the task at hand, it boasts of a deep learning architecture that is tailored for blood smear image classification, making the traditional transfer learning approach redundant. Its prowess is evident in the laudable accuracy rates it secured on both validation and test datasets, scoring 95.87% and 95.89% respectively. Furthermore, by integrating deep learning and traditional machine learning techniques, we suggested hybrid architectures that demonstrated notable performance on the Chagas dataset. The fourth segment of this work focuses on the classification of the Chagas parasite from blood smear visuals. We not only examined well-established classification structures but also introduced a fully convolutional neural network model. This unique model incorporates residual connections, enabling the leveraging of previously discerned features.