1950'li yıllarda Nevşehir'de yerel basın
Local press in Nevşehir in the 1950's
  1. Tez No: 841002
  2. Yazar: ASYA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
14 Mayıs 1950 seçimlerini kazanarak iktidar olan Demokrat Parti, Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcı sayılmıştır. Bu yeni dönemin en büyük özelliği ise, çok partili hayatın sağladığı demokrasidir. Demokrat Parti Dönemi Nevşehir için de yeni bir dönemin başlangıcı olmuş, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal gelişmeler yaşanmıştır. Tezin ikinci bölümünü oluşturan yerel basının gelişimi ve faaliyetleri de yine bu dönemde başlamıştır. Bu tezde, Demokrat Partili yıllarda Nevşehir'de yaşanan sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal gelişmelere yer verilmiş, özellikle basın üzerinde durulmuştur. Çalışma, giriş,“Muşkara'dan Nevşehir'e”,“Demokrat Parti Döneminde Nevşehir'de Basın Yayın Hayatı”olmak üzere iki bölümden ve sonuçtan oluşmuştur. Birinci bölümde Nevşehir'in coğrafi konumu, kuruluşu, il olma süreci ve tarihi serüveni anlatılmış, Demokrat Partinin Nevşehir'de örgütlenme çalışmalarına değinilmiş, 1950-1960 Demokrat Parti Döneminde Nevşehir'de siyasi hayatın üzerinde durulmuş, Nevşehir'in 1950-1960 yılları arasında sosyal, ekonomik ve kültürel durumundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Nevşehir'de matbaanın gelişimi anlatılmış, bu süreçte yaşanan zorluklara, Nevşehir'deki matbaalara ve kurucularına değinilmiş, Nevşehir'de basın hayatının gelişimi üzerinde durulmuş, Demokrat Parti Dönemi'nde Nevşehir'de yerel basına yer verilmiş, dönemin tüm yerel gazeteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Democratic Party, which came to power by winning the 14 May 1950 elections, was considered the beginning of a new period in Turkey. The most important feature of this new period is the democracy provided by the multi- party life. The Democratic Party period was the beginning of a new era for Nevşehir too, social, economic, cultural and political developments were experienced. The development and activities of the local press, which constitute the second part of the thesis, also started in this period. In this thesis, the social, economic, cultural and political developments that took place in Nevşehir during the years of the Democratic Party are included, and especially the press is emphasized. The study consists of two parts, the introduction, 'from Muskara to Nevşehir', 'the Press and Broadcasting Life in Nevşehir during the Democratic Party period', and the result. In the first part, the geographical location of Nevşehir, its establishment, the process of becoming a province and its historical adventure are explained, the organization studies of the Democratic Party in Nevşehir are mentioned, the political life in Nevşehir during the 1950-1960, Democratic Party period is emphasized, Nevşehir's social and economic life and cultural situation between 1950-1960 is explained. In the second part, the development of the printing house in Nevşehir was explained, the difficulties experienced in this process, the printing houses in Nevşehir and their founders were mentioned, the development of the press life in Nevşehir was emphasized, the local press was included in Nevşehir during the Democratic Party period, and all the local newspapers of the period were studied.