Gebelerin sanal doğumhane ziyaretinin doğum uyumuna etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of pregnant women's virtual delivery room visit on birth adjustment
- Tez No: 841008
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Kadınların doğum süreçlerinde uyumlu olup olmadıklarını hem kendi bakış açısıyla hem de doğumu takip eden ebenin bakış açısıyla değerlendiren ölçek geliştirmek ve primipar gebelerin sanal doğumhane ziyaretinin doğum uyumuna ve normal doğuma ilişkin inançlarına etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Birinci aşama, Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde(KEAH) doğumhane ve lohusa servislerinde gerçekleştirilen metodolojik çalışmadır. Literatür taraması ve odak grup görüşmeleri sonucunda madde havuzları oluşturulmuştur. 300 lohusaya“Doğum Uyumu Öz Değerlendirme Ölçeği(DUÖDÖ)”ve 300 lohusayı doğumda takip eden ebelere "Doğum Uyumu Ebe Değerlendirme Ölçeği(DUEDÖ) uygulanmıştır ve geçerlik-güvenirlik analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada KEAH'nin gebe polikliniklerinde randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubuna (n=40) sanal doğumhane ziyareti gerçekleştirilmişken, kontrol grubu (n=40) yalnızca rutin bakım almıştır. Veriler, Anket formu, DUÖDÖ, DUEDÖ ve Normal Doğuma İlişkin İnanç Ölçeği(NDİÖ) kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizlerde ki-kare, bağımlı-bağımsız gruplarda t testi, kolerasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Birinci aşamada yapılan geçerlilik-güvenilirlik analizleri, DUÖDÖ'nün 22 maddeden ve iki alt boyuttan (ebe-gebe ilişkisi uyumu ve doğum ortamı uyumu); DUEDÖ'nün ise 17 maddeden tek boyuttan oluştuğunu göstermektedir. Cronbach Alpha değerleri DUÖDÖ için 0,949 ve DUEDÖ için 0,937 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Developing a scale to assess women's adaption during childbirth from their perspective and the attending midwife's viewpoint is the primary aim. The study also evaluates the impact of virtual maternity ward visits on primiparous women's childbirth adaption and beliefs related to normal childbirth. Method: In the initial phase at Karabük University Training and Research Hospital, literature review and focus group discussions led to forming item pools for postpartum women (“Childbirth Adaption Self-Assessment Scale-CASAS”) and midwives (“Childbirth Adaption Midwife Evaluation Scale-CAMES”). Applied to 300 postpartum women and attending midwives, these scales underwent validity-reliability analyses. The subsequent randomized controlled trial at the hospital's prenatal clinics involved an intervention group (n=40) experiencing virtual maternity ward visits and a control group (n=40) receiving routine care. Data, including CASAS, CAMES, and The Belief Scale for Normal Delivery (BSND) were collected using a questionnaire. Statistical analyses included chi-square, independent-samples t-test, and correlation analyses. Results:CASAS comprised 22 items and two subscales, while CAMES was single-dimensional scale with 17 items. Cronbach's Alpha values were 0.949 for CASAS and 0.937 for CAMES.