Türkiye'deki modernleşme çabalarının sosyal bilgiler ve kapsamındaki ders kitaplarına yansımalarının incelenmesi (1932-2005)
Examining the reflection of modernization efforts in Turkey on social studies and the other textbooks in this scope (1932-2005)
- Tez No: 841017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki modernleşme çabalarının sosyal bilgiler ve kapsamındaki (yurt bilgisi, hayat bilgisi, toplum ve ülke incelemeleri) ders kitaplarına nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Bu kapsamda 1932-2005 yılları arasında yayınlanan sosyal bilgiler, yurt bilgisi, hayat bilgisi, toplum ve ülke incelemeleri ders kitapları incelenmiştir. 1932-2005 yılları arasında yayınlanan ders kitapları geniş bir zaman aralığına karşılık gelmesi nedeniyle önemli görülen ilkokul ve ortaokul sosyal bilgiler öğretim programı değişikliğinin yaşandığı dönemler dikkate alınarak; 1932-1949, 1949-1968, 1968-1998, 1998-2005 olmak üzere dört tarihsel döneme ayrılarak incelenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yaklaşımına dayanmaktadır. Verilerin toplamasında doküman inceleme yöntemine başvurulmuştur. Araştırmanın evrenini oluşturan ders kitapları İzmir Milli Kütüphanesinden temin edilmiştir. Bu araştırma sonucunda Türkiye'deki modernleşme çabalarının 1932 ve 1970 yılları arasında yayınlanan ders kitaplarına net bir şekilde yansıdığı, 1970 sonrasında ise azalarak yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal how the modernization efforts in Turkey are reflected in the social studies and its scope (homeland knowledge, life sciences, society and country studies) textbooks. In this context, social studies, homeland knowledge, life sciences, society and country studies textbooks published between 1932 and 2005 were examined. Considering the periods when primary and secondary school social studies curriculum changes were experienced, which are considered important because the textbooks published beetween 1932 and 2005 correspond to a wide time period; It was examined by dividing it into four historical periods: 1932-1949, 1949-1968, 1968-1998, 1998-2005.This study is based on a qualitative research approach. Document review method was used to collect data. The textbooks that constitute the universe of the research were obtained from İzmir National Library. As a result of this research, it was seen that the modernization efforts in Turkey were clearly reflected in the textbooks published between 1932 and 1970, but descreased after 1970.