Ortaokul 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde kanıta dayalı materyal kullanımının öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi
The effect of evidence based material use on students academic succees in 8 th grade Turkish Republic Revolution History and Kemalizm lesson in middle school
  1. Tez No: 841016
  2. Yazar: İREM ÖZCEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi“Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm”ünitesi öğretiminde kanıta dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesi 30 Ağustos Ortaokulunda 8. sınıfların 2 şubesinde okuyan 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ile elde edilmiştir. Araştırma süresince elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında madde analizleri gerçekleştirilmiş, normallik analizleri yapılarak bağımlı grup t testi ve bağımsız gruplar t testi analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonunda kanıta dayalı materyallerin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin sontest başarı puanlarının, geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinkinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak deney grubunda kullanılan kanıta dayalı materyallerin, kontrol grubunda kullanılan geleneksel öğrenme yöntemlerine göre akademik başarı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse the influence of the use evidence-based teaching method on the academic success of the students in the teaching of the unit“A National Epic: Either Independence or Death”in the 8th grade Turkish Republic Revolution History and Kemalizm course. Experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the experimental designs, was used in the research. The study group of the research consists of 40 students studying in 2 branches of 8th grades at 30 Ağustos Secondary School in Buca district of Izmir in the 2022-2023 education year. The data in the study were obtained by the achievement test. SPSS 24.0 package program was used to analyze the data obtained during the research. During the scale development process, validity, reliability and factor analyzes were performed. Independent groups t-test was used to calculate the difference between the experimental and control groups. The findings obtained at the end of the research; There was no statistically significant difference in academic achievement levels in the experimental group, in which evidence-based materials were used, compared to the control group, in which the traditional teaching method was continued.