Uluslararası hukukta ortak menfaatlerin rolü ve küresel adalete etkisi
The role of common interests in international law and its effect on global justice
- Tez No: 841026
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Uluslararası hukuk başlangıçta öznesi sadece devletlerden oluşan ve daha çok teamüle dayalı olduğu için devletlerarasında geçerli asgari kurallardan oluşan bir yapıdan ibaretti. Zaman içerisinde yeni öznelerin katılımıyla“uluslararası topluluk”fikri uluslararası hukuk aleminde hukuki bir fenomen olarak yer almaya başlamıştır. Bu durum daha önce devletlerin çatışan menfaatleri arasında dengeleyici bir yol bulmayı temel amaç edinen uluslararası hukukun önceliğinin değişmesine yol açmıştır. Uluslararası toplum temelli yeni hukuki düzen devletlerarası çatışan menfaatleri dengelemekten ziyade uluslararası toplumu oluşturan süjelerin ortak menfaatlerini önceleyen bir yapıya evrilmeye başlamıştır. Bu yeni yapı özellikle sayıları gittikçe artan hükümetler arası örgütler ve hükümet dışı örgütlerin çalışmaları ile şekillenen ve uluslararası toplumun çıkarlarını esas alan çok taraflı antlaşmalarla daha kompleks bir normlar bütününe sahip olmuştur. Uluslararası hukukta yaşanan bu dönüşüm daha önce az sayıda devlet arasında kıyasıya bir mücadelenin olduğu bir ortam yerine çok daha fazla sayıda devlet ve bunlara ilaveten yeni ortaya çıkan hükümetler arası ve hükümet-dışı örgütlerle birlikte küresel adalete yönelik beklentiler büyük oranda artmıştır. Uluslararası toplumun bireyler de dahil her bir süjesinin küreselleşme ve teknolojik gelişmeler sayesinde bilgi, farkındalık ve beklentilerinin artması daha önce yaşanan büyük savaş ve yıkımlarla sonuçlanan adaletsizliklerin tekrar ortaya çıkmaması için küresel adaletin ne kadar önemli bir olgu olduğunun anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
International law initially consisted of only states, and since it was based on custom, it consisted of minimum rules valid between states. Over time, with the participation of new subjects, the idea of“international community”began to take place as a legal phenomenon in the world of international law. This situation has led to a change in the priority of international law, which previously aimed to find a balancing path between the conflicting interests of states. The new legal order based on international society has begun to evolve into a structure that prioritizes the common interests of the subjects that make up the international community, rather than balancing conflicting interests between states. This new structure has a more complex set of norms, especially with multilateral agreements shaped by the work of an increasing number of intergovernmental organizations and non-governmental organizations and based on the interests of the international community. With this transformation in international law, instead of an environment where there was a fierce struggle between a small number of states, expectations for global justice have increased significantly, with a much larger number of states and, in addition, newly emerging intergovernmental and non-governmental organizations. The increase in knowledge, awareness and expectations of every subject of the international community, including individuals, thanks to globalization and technological developments, has made it possible to understand how important global justice is in order to prevent the re-emergence of injustices that resulted in major wars and destructions experienced in the past.