Metastatik prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların serum PSA düzeyini düşürme etkinliğinin karşılaştırılması
Comparasion of the effectiveness of drugs in the treatment of metastatic prostate cancer in reducing serum PSA levels
- Tez No: 841075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Son yıllarda tedavideki ilerlemeler sayesinde metastatik prostat kanseri hastalarında sağkalım süresi uzamış ve hastalara daha konforlu bir hayat sağlanmıştır. Metastatik prostat kanserinde değişik tedavi türleri kullanılmaktadır. Androjen deprivasyon tedavisi (ADT), kemoterapi ve en son tedaviye giren yeni nesil anti-androjen tedavileri gibi farklı tedavi türleri ile metastatik prostat kanseri tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Serum prostat spesifik antijen (PSA) düzeyi ile, prostat kanserinin prognozu ve prostat kanseri tedavisine yanıt arasında güçlü bir ilişki vardır. Prostat kanserinde verilen tedavi türü ile PSA yanıtı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar ise sınırlıdır. Bu çalışmada, metastatik prostat kanseri nedeni ile tedavi alan hastalar retrospektif olarak incelenmiş ve aldıkları tedavi türü ile PSA yanıtı arasındaki ilişki ayrıntılı bir şekilde araştırılmıştır. Hastaların aldıkları tedavi türünün prognoz üzerindeki etkisi incelenmiş, tedavi türleri arasında tedaviye PSA yanıt süresi ve tedavinin PSA düşürme miktarı yönünden bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 127 hastadan 31'i sadece ADT kullanmıştır. 96 hasta ise tanı anında veya progresyon gelişimi sonrası ADT ile birlikte ek tedavi (kemoterapi ve/veya yeni nesil anti-androjen tedavisi) almıştır. Başlangıçta alınan tedaviye göre incelendiğinde; tedavi öncesi PSA değeri, ADT ile birlikte ek tedavi alan hastalarda sadece ADT alanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Tedaviye PSA yanıt süresi yönünden tedavi türleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tedavinin PSA düşürme miktarı ise, başlangıçta ADT ile birlikte ek tedavi alanlarda sadece ADT alanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Progresyon sonrası başlanan tedaviler incelendiğinde ise, tedavi öncesi PSA düzeyi ve tedavinin PSA düşürme miktarı bakımından tedavi türleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır, ancak tedaviye PSA yanıt süresinin enzalutamid tedavisinde dosetaksel tedavisine göre anlamlı bir şekilde daha kısa olduğu gösterilmiştir. Genel sağkalım süresi yönünden tedavi türleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; bu çalışma ile, metastatik prostat kanseri hastalarında verilen tedavi türü ile tedaviye PSA yanıtı ve tedavinin PSA düşürme miktarının yakın ilişkili olduğu gösterilmiştir. Ancak bu ilişkinin daha iyi aydınlatılabilmesi için, geniş ölçekli çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer in men in the world. In recent years, with advances in treatment, survival time has been extended and a more comfortable life has been provided for metastatic prostate cancer patients. Different treatment methods are used in metastatic prostate cancer. Different treatment methods such as androgen deprivation therapy (ADT), chemotherapy, new generation anti-androgen therapy have made significant progress in the treatment of metastatic prostate cancer. There is a very strong relationship between serum prostate specific antigen (PSA) level and prognosis of prostate cancer and also response to prostate cancer treatment. Though, studies about the religionship between the type of the treatment and the response of the PSA level are limited. In this study, patients having treatment for metastatic prostate cancer were retrospectively examined and the relationship between the type of treatment they received and PSA response was investigated in detail. The effect of the type of treatment on the prognosis was examined. Also it was investigated whether there was a difference between the types of treatment in terms of PSA response time to treatment and the amount of PSA reduction of the treatment. 127 patients included in the study. 31 patients used only ADT. 96 patients received additional treatment (chemotherapy and/or new generation anti-androgen therapy) along with ADT at the time of diagnosis or after the progression. When examined according to the initial treatment received; Pre-treatment PSA values were found to be higher in patients receiving additional treatment with ADT than in patients receiving ADT alone. There was no significant difference between treatment types in terms of PSA response time to treatment. The PSA lowering amount of the treatment was found to be higher in those who received additional treatment with ADT at the beginning than in those who received ADT alone. When the treatments started after progression were examined, no significant difference was found between treatment types in terms of pre-treatment PSA level and the PSA lowering amount of the treatment, but it was shown that the PSA response time to treatment was significantly shorter in enzalutamide than in docetaxel. There was no significant difference between treatment types in terms of overall survival time. In conclusion; this study showed that the type of treatment given in metastatic prostate cancer patients is closely related to the PSA response to treatment and the amount of PSA lowering of the treatment. However, large-scale studies are required to better elucidate this relationship.