Evaluation of performance-based deformation limits for reinforced concrete columns
Betonarme kolonların performansa dayalı deformasyon limitlerinin incelenmesi
- Tez No: 841132
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılardaki temel yük taşıyıcı elemanlar olan betonarme kolonlar, binaların genel stabilitesi ve güvenliğinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle deformasyon kapasitelerine ilişkin performanslarının kesin bir değerlendirmesi, sismik olayların oluşturduğu potansiyel risklerin azaltılmasında hayati önem taşımaktadır. Performansa dayalı tasarım ilkeleri kolonların hem mukavemetini hem de yer değiştirme kapasitelerini dikkate alır. Betonarme kolonlar için performansa dayalı deplasman sınırlarının incelenmesi, kolon deformasyon davranışını etkileyen faktörlerin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Mevcut yönetmelikler, her performans durumu için deformasyon sınırlarını belirtir. Bu sınırların kesinliğini değerlendirmek için PEER veri tabanından alınan 186 kolon deneyi kullanılmıştır. OpenSees yazılımının doğruluğu PEER veri tabanından alınan 37 adet deneysel kolon sonucu ve ODTÜ'de gerçekleştirilen bir adet çerçeve deneyi kullanılarak doğrulandıktan sonra 3072 adet kolon oluşturulmuştur. Bu kolonların ve deney veri tabanındaki kolonların performans sınırları yönetmelik sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çeşitli parametrelerin plastik dönme kapasitesi üzerindeki etkisi ve her bir yönetmeliğin bu etkiyi yakalama kabiliyeti incelenmiştir. TBDY (2018), ASCE/SEI 41-17, Eurocode 8-3 yönetmeliklerinin belirlediği performans sınırlarının güvenliğinin eksenel yük oranından ve enine donatı oranından etkilendiği görülmüştür. Yönetmeliklerin her performans limiti için güvenliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete columns, as fundamental load-bearing elements in structures, play a crucial role in overall stability and safety of the buildings. A precise assessment of their performance, especially concerning deformation capacities, becomes essential in mitigating potential risks posed by seismic events. Performance-based design principles consider both the strength and displacement capacities of columns. The study of performance-based displacement limits for reinforced concrete columns necessitates a comprehensive understanding of factors impacting column deformation behavior. Current seismic codes contain deformation limits for each performance state. To assess the precision of these limits, 186 experimental column specimens extracted from the PEER database are used. After verifying the accuracy of OpenSees software by using 37 experimental column specimens from the PEER database and one portal frame experiment that was conducted at METU, 3072 columns are generated. Performance limits of the seismic guidelines are compared with experimental and analytical results. The effect of various parameters on the plastic rotation capacity and the capability of each seismic guideline to capture this effect are examined. It is found that the predictive safety of the seismic guidelines -TBEC (2018), ASCE/SEI 41-17, Eurocode 8-3- is affected from the axial load ratio and transverse reinforcement ratio. Safety of the guidelines is examined for each performance limit.