Performance of autoclaved aerated concrete infill walls under in-plane and out-of-plane seismic demands
Gaz beton dolgu duvarlarının düzlem içi ve düzlem dışı sismik yükler etkisindeki performansının incelenmesi
  1. Tez No: 841133
  2. Yazar: SEMA MELEK YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dolgu duvarlarının düşük derecedeki depremlerde çerçevenin yanal rijitlik ve dayanımının artırdığı bilinmektedir. Ancak birleşik düzlem içi ve düzlem dışı hareketler, dolgu duvarlarının sadece düzlem içi harekete göre daha erken yıkılmasına sebep olabilmektedir. Gaz beton dolgu duvar geleneksel tuğla duvar uygulamalarına kıyasla nispeten daha yeni bir malzemedir. Bu yüzden literatürde bulunan dolgu duvar çalışma sayılarının daha az olması anlaşılabilir bir durumdur. Dolgu duvar çalışmalarında gaz beton duvar çalışmalarının sayıları özellikle ilave izolasyonlu durumlar için yetersizdir. Gaz beton; kum, çimento, kireç ve su gibi doğal hammaddelerden yapılmış, hafif prekast bir yapı malzemesidir. Mükemmel ısı yalıtım özellikleri, yüksek yük taşıma kapasitesi ve yangına dayanıklılığı ile bilinir. Bu çalışmada tek kesit cephe sistemlerinin deprem performanslarının incelenmektedir. Tek kesitli duvar; gaz beton duvar ile izolasyon plakaların birlikte kullanılmasından oluşmaktadır. İki farklı tipte duvar hazırlanarak laboratuvarda farklı yükleme durumları altında deneyler yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı; deprem sırasında bileşik düzlem dışı ve düzlem içi yüklerinin etkisi ile tek kesitli (Gaz beton + Minepor) duvarların davranışlarını anlamak; Gaz beton dolgu duvarının düzlem içi yatay ötelenme kapasitesini düzlem dışı etki altında incelemek, tasarıma yönelik öneriler geliştirebilmek ve gaz beton dolgu duvarlarının birleşik düzlem içi ve dışı yükler altında davranışlarının ve yatay ötelenme oranını tahmin edebilen bir model oluşturmaktır. Yalıtımlı duvar sistemi için toplam sekiz test yapılmıştır. Yalıtımlı duvar sisteminin test sonuçları diğer dolgu duvar tiplerinin davranışına benzer bir davranış göstermiştir. Bu çalışmanın literatüre katkısı gaz beton dolgu duvarlı yalıtımlı duvar sisteminin deprem kuvvetleri altındaki performansının belirlenmesi ve gösterilmesidir. Birleşik düzlem içi ve düzlem dışı yükün, sistemde yer değiştirme kapasitelerinin ve yatay ötelenme oranlarının azalmasına neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to past studies, it is observed that infill walls increase the lateral stiffness and strength of the frame under earthquakes with low intensities causing in-plane (IP) loading. However, the combined effect of IP and out-of-plane (OOP) excitations can lead to the premature failure of infill walls. Autoclaved aerated concrete (AAC) is a lightweight, precast building material made from natural raw materials such as sand, cement, lime, and water. It is known for its excellent thermal insulation properties, high load-bearing capacity, and fire resistance. AAC is a relatively newer material compared to traditional masonry; therefore, there are fewer studies on the seismic performance of AAC-infilled reinforced concrete (RC) frames until recent years. This study investigates the performance of an insulated wall system made of AAC blocks and thermal insulation plates. This system aims to create monolithic, mineral-based, non-combustible facades that can easily meet the regulations and standards. Two types of walls are prepared, and experiments are conducted in the laboratory under different loadings. The objective of the study is to understand the behavior of these insulated walls (single cross-section wall system) under the combined effect of in-plane and out-of-plane loads during earthquakes. Additionally, it was aimed to assess the in-plane drift capacity of AAC infill walls under the influence of out-of-plane loads and develop a model to estimate the drift ratio of AAC infill walls under combined in-plane and out-of-plane demands. Total of eight tests are conducted for the insulated wall system. The behavior of the insulated wall system is found to be similar to other infill wall types. The main contribution to literature is to show the performance of an insulated wall system with AAC infill walls under seismic forces. It was observed that the combined in-plane and out-of-plane loading causes a reduction in the displacement capacities and drift ratios.