Enhancing depth-maps-based human activity recognition using autoencoders fused features
Oto kodlayıcıların birleşmiş özellikleri kullanılarak derinlik harita tabanlı insan aktivitelerinin tanımının geliştirilmesi
- Tez No: 841131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IHAB ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda insan faaliyeti tanıma (HAR) alanı, çoğunlukla sağlık, spor ve güvenlik gibi çeşitli alanlardaki geniş kapsamlı potansiyel uygulamaları nedeniyle araştırmacıların büyük ilgisini çekti. HAR, bir insanın yaptığı yürüme, boks yapma, kolları yukarı kaldırma ve bir nesneyi seçme gibi eylemleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Kulağa ne kadar basit gelse de HAR'ın oyun, güvenlik ve insan-bilgisayar etkileşimi alanlarındaki uygulamaları çok büyüktür. Bir kişinin aktivitelerini tanımak için veriler RGB videolar, iskelet, derinlik haritaları ve daha fazlası gibi farklı yöntemler kullanılarak yakalanabilir. Derinlik haritaları araştırmada çok yaygın bir yöntemdir. Bu veri yöntemi, Microsoft Kinect gibi derinlik görüntüleme sensörlerini kullanarak insan etkinliklerini saklar ve işler. Veriler, bir nesnenin sensörden ne kadar uzakta (derin) olduğunu gösterir. Derinlik haritaları yöntemi HAR görevlerinde umut verici bir performans göstermiştir. Derinlik sensörlerinin artan kullanılabilirliği ve HAR'a artan ilgi, aktivite tanıma için çok sayıda derinlik tabanlı yöntemin geliştirilmesiyle sonuçlandı. Bu araştırmada, derinlik haritalarını ana yöntemimiz olarak kullanarak, otomatik kodlayıcılar ve özellik birleştirme yaklaşımını kullanarak derinlik haritasının insan tanıma doğruluğunu artıracak bir yaklaşım öneriyoruz. Diğer incelemelerin yanı sıra yaklaşımımız, otomatik kodlayıcı tabanlı özelliklerin birleştirilmesinin insan etkinliği tanıma modelinin tanıma doğruluğunu arttırdığını kanıtladı.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the field of human activity recognition (HAR) has gained significant attention from researchers, mostly due to its wide-ranging potential applications across various domains including healthcare, sports, and security. HAR aims to identify the action a human doing, like walking, boxing, moving arms up, and picking an object. Despite how simple this might sound, the applications of HAR are enormous in games, security, and human computer interaction. To recognize activities of a person, data can be captured using different modalities like RGB videos, skeleton, depth maps, and more. Depth maps is a very common modality in research. This data modality stores and processes human activates using depth imaging sensors, like Microsoft Kinect. The data represents how far (deep) an object is from the sensor. Depth maps modality has demonstrated promising performance in HAR tasks. The increasing availability of depth sensors and the growing interest in HAR have resulted in the development of numerous depth-based methods for activity recognition. In this research, using depth maps as our main modality, we propose an approach to enhance the accuracy of depth-map human recognition by utilizing autoencoders and feature fusion approach. Among other finings, our approach proofed that fusing autoencoder-based features increases the recognition accuracy of human activity recognition model.