Evaluation of outfield radiation dose in the treatment of breastcancer with hypo-fractionated radiation therapy usingthermoluminescence dosimetry
Hipofraksiyone meme kanseri tedavisinde alan dışındaki radyasyon dozunun termolüminesans dozimetre kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 841153
  2. Yazar: ÖMER YEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL EMİR KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, meme kanseri tedavisinde hipofraksiyone radyasyon terapisi kullanılarak alan dışı radyasyon dozunun termolüminesans dozimetri, özellikle TLD-100 (LiF: Mg, Ti) ile değerlendirilmesidir. TLD yanıtlarındaki değişkenliği değerlendirmek için element düzeltme faktörü (ECF) oluşturma yöntemi kullanılmıştır. Tedavi alanlarının dışındaki organlarda nokta dozlarını ölçmek için, meme kanseri radyasyon tedavisi için kullanılan Rando fantom içindeki dokuz özel konuma on altı TLD-100 çipi yerleştirilmiştir. (16 fraksiyonda 260 cGy x 16 = 41.6 Gy). TLD'ler bir PC'ye bağlı Harshaw QS 3500 manuel tip okuyucu kullanılarak okunmuş ve termolüminesans sinyalleri incelenip analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek doz değerlerinin özofagus (≈3960 cGy) ve trakeada (≈3464 cGy) olduğu ölçülmüştür. Ayrıca, bulgularımız TLD-100 çiplerinin meme kanseri için hipofraksiyone radyoterapide nokta dozlarını ölçmek için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the outfield radiation dose in the treatment of breast cancer using hypofractionated radiation therapy with thermoluminescence dosimetry, specifically TLD-100 (LiF: Mg, Ti). To assess the variability in TLD responses, we employed the element correction factor (ECF) generation method. For measuring point doses in organs outside the treatment fields, we placed sixteen TLD- 100 chips in nine specific locations within the Rando phantom used for breast cancer radiation treatment (260 cGy x 16 = 41.6 Gy in 16 fractions). The TLDs were read using a Harshaw QS 3500 manual type reader connected to a PC, where we studied and analyzed the thermoluminescence signals. The results indicated that the highest received dose values were observed in the esophagus (≈3960 cGy) and trachea (≈3464 cGy). Furthermore, our findings demonstrate that TLD-100 chips are suitable for measuring point doses in hypofractionated radiotherapy for breast cancer.