Personality prediction system based on physiognomy using face recognition
Yüz tanıma kullanılarak fizyognomiye dayalı kişilik tahmin sistemi
  1. Tez No: 841230
  2. Yazar: DHUFR FAROOQ NAJI AL OBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDİ KAÇMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan yüzü, gözler, burun ve ağız gibi belirgin özelliklerle dolu bilgi kaynağıdır ve bu bilgi bolluğunu kullanarak yüz tanıma algoritmaları bir kişiyi diğerinden ayırt etmek için bu bilgiyi kullanır; bu, birçok uygulamaya sahip güçlü bir araç haline gelir. Bu teknoloji, günlük yaşamımızın birçok yönüne girmiştir, basit bir bakışla akıllı telefonları açmaktan kamu alanlarında güvenliği artırmaya kadar. Dahası, bir kişinin kişilik özellikleri fizyonomiye göre dış görünüşlerinden tahmin edilebilir; her yüz özelliği şekli bir kişinin kişiliği hakkında çok şey anlatabilir; bu çalışma, YOLO nesne tespit modelleri için özel olarak tasarlanmış olan şekil ve renklerine göre yüz özelliklerinin tanınması için oluşturulan yeni bir veri kümesini önererek bu konuya ele alır; son veri kümesi, YOLOv8 nesne tespit modelinin tüm sürümlerinde kullanılan mavi göz, kahverengi göz, yuvarlak burun, yuvarlak kaş, sivri burun ve düz kaş olmak üzere altı sınıf içeren 2.116 görüntü ve 10.000'den fazla etiket içerir; deney sonuçları, YOLOv8'in küçük sürümünün 89.9% mAP'ye dayalı olarak en iyi performansı gösterdiğini göstermektedir; bu çalışma ayrıca yalnızca 211 katmana sahip modifiye edilmiş hafif bir YOLOv8 sürümünü önerdi ve önerilen veri kümesinde %91.3 mAP'ye ulaştığı için en iyi modeli %1.4'lük bir farkla aştı.
Özet (Çeviri)
the human face is a wealthy source of information, with distinct features such as the eyes, nose, and mouth offering a wealth of data. Facial feature recognition algorithms leverage this wealth of information to distinguish one person from another, making it a powerful tool with many applications. This technology has found its way into numerous aspects of our daily lives, from unlocking smartphones with a simple glance to enhancing security in public spaces. Even more, a person's personality traits can be predicted from their outer appearance according to physiognomy as each shape of facial features can tell a lot about a person's personality; this work addresses this by proposing a novel dataset created for facial feature recognition based on their shape and color, specially designed for the YOLO object detection models; the final dataset contains 2,116 images with Over 10K annotations with six classes, namely blue eye, brown eye, rounded nose, rounded eyebrows, pointy nose, and straight eyebrows, employed in all version of the YOLOv8 object detection model, experiment result shows that the small version of YOLOv8 performed the best based on mAP of 89.9%, this work also proposed a modified lightweight version of YOLOv8 with only 211 layers which outperformed the best model by 1.4% as it reaches 91.3%mAP on the proposed dataset.