Bazı bakteriyel balık patojenlerine karşı çay bitkisi (Camellia sinensis) tohumunun antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial effect of tea plant (Camellia sinensis) seed against some bacterial fish pathogens
  1. Tez No: 841229
  2. Yazar: MAHMUD ALŞEYHMUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan çay bitkisi (Camellia sinensis) tohumunun bazı balık patojeni bakterilere karşı antimikrobiyal etkileri in vitro olarak çalışılmıştır. Taze olarak toplanan çay tohumları dış kabuk, iç kabuk ve tohum içi olarak 3 farklı kısma ayrılmış, kurutulmuş ve %5'lik oranda 60ºC sıcaklıkta 48 saat demlemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen ekstreler, 0,22μm göz açıklığına sahip filtrelerden geçirilerek steril edilmiştir. Elde edilen numunelerin antimikrobiyal etkileri katı besiyeri ve tüp dilisyon yöntemleri ile Photobacterium damselae, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Aeromonas hydrophila, Vibrio vulnificus ve Pseudomonas fluorescens bakterileri üzerinde araştırılmıştır. Aynı zamanda balık hastalıklarının tedavisinde yaygın kullanılan florfenikol antibiyotiği ile bu ekstrelerin kıyaslanması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, çay tohumunun iç kabuk kısmının V. vulnifucus, A. hydrophila ve L. garvieae bakterilerine karşı antibakteriyel ekinliğinin olduğunu, Y. ruckeri, P. damselae ve P. fluorescens bakterilere karşı ise tohumun hiçbir kısmının etkin olmadığını göstermiştir. İç kabuk kısmının etkinliğinin florfenikol ile paralel olduğu belirlenmiştir. Sunulan bu tez çalışmasının sonucunda, çay bitkisi tohumunun iç kabuk kısmının özellikle Vibrio türleri üzerinde antibakteriyel etkisinin olabileceğini ve dolayısıyla balık hastalıklarının tedavi edilmesi potansiyeli taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
which are grown intensively in the Eastern Black Sea Region of our country, against some fish pathogenic bacteria were studied in in vitro conditions. Freshly collected tea seeds were divided into 3 different parts as outer shell, inner shell and seed, then these parts were dried and brewed at 60ºC for 48 hours at a rate of 5%. The obtained extracts were sterilized with 0.22μm filters. The antimicrobial effects of the samples obtained were investigated on Photobacterium damselae, Yersinia ruckeri, Lactococcus garvieae, Aeromonas hydrophila, Vibrio vulnificus and Pseudomonas fluorescens bacteria using solid medium and tube dilution methods. At the same time, these extracts were compared with florfenicol, which is widely used in the treatment of fish diseases. The findings showed that the inner shell part of the tea seed had antibacterial activity against V. vulnifucus, A. hydrophila and L. garvieae bacteria, while no part of the seed was effective against Y. ruckeri, P. damselae and P. fluorescens bacteria. It was determined that the effectiveness of the inner shell part was parallel to that of florfenicol. As a result of this thesis study, it has been determined that the inner shell of the tea plant seed may have an antibacterial effect, especially on Vibrio species, and therefore has the potential to treat fish diseases.