Melas ve mikrobiyal inokülant ilaveli guar fasulyesi ve sorgum silajlarının yem değerinin in vitro yöntemlerle belirlenmesi
Determining feed value of guar and sorghum silages with melas and microbial inoculant addition using in vitro methods
  1. Tez No: 841233
  2. Yazar: ABDIWALI MOHAMOUD ABDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada mikrobiyal inokülant ve melasın guar fasulyesi (GFS), sorgum (SS) ve guar fasulyesi+sorgum (GSS, 1:1) ekim alanlarından elde edilen materyallerden yapılan silajlarda, besin madde içerikleri, silaj kalitesi, in vitro gaz üretim parametreleri, metan üretimleri ve in vitro sindirilebilirlikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Silajların gaz üretimlerinin ve sindirilebilirliklerin belirlenmesinde sırasıyla in vitro (Hohenheim) gaz üretim tekniği ve Daisy inkübatör kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effect of microbial inoculant and molasses on nutrient content, silage quality, in vitro gas production parameters, methane production, and in vitro digestibility in silages made from the guar bean (GBS), sorghum (SS) and guar bean+sorghum mixed cropping (GSS, 1:1). The in vitro gas production technique (Hohenheim) and Daisy incubator were used to determine the gas production and digestibility of the silages, respectively.