COVID-19'un ruh sağlığı politikalarına yansımaları ve bir model önerisi
Reflections of COVID-19 on mental health policies and suggesting a model
- Tez No: 841237
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Psychiatry, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada Covid-19'un ruh sağlığı politikalarına etkilerinin yansımaları incelenmiş ve bu çerçevede 19 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Katılımcıların, Covid-19 öncesi ruh sağlığı politikaları, Covid-19 pandemi döneminin ruh sağlığı üzerine etkileri ve Covid-19 sonrası pandeminin ruh sağlığı politikalarına etkileri sorgulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen bulgular göstergebilimsel analiz ve içerik analiz yöntemleri ile analiz edilerek, sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Pandemi öncesinde en fazla öne çıkan göstergeler ruh sağlığı hizmetlerinde yetersiz eksik veri, koruyucu hekimliğin yetersizliği, ilgili profesyonel sayısının az olması, önem verilmemesi ve hasta sayıları üzerinden değerlendirme yapılmasıdır. Pandemi sürecinde en fazla öne çıkan göstergeler yeterli donanıma sahip olmama, hastaları yalnız ve hastalıkları ile baş başa bırakma, ekiplerin yetersiz kalması göstergeleridir. Pandemi sonrasında en fazla öne çıkan göstergeler pandemi süreci ve öncesi ile ilgili göstergelere ilave olarak koruyucu hekimlik, etik, yasal sorumluluklar, katılım, online olanaklar ve sürdürülebilir diğer sistemlerle entegre model göstergeleridir. Sonuç olarak pandemi öncesi ve pandemi sürecinde elde edilen deneyimlerle, online danışmanlık (teleterapi, telepsikoloji ve telepsikiyatri ) ve buna yönelik yasal-etik düzenlemeleri içeren, ruh sağlığı yasasının yanı sıra, koruyucu hekimlik temel amaçlı ruh sağlığı politika ve hizmet modeline ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of the effects of Covid-19 on mental health policies were examined, and within this framework, a semi-structured interview form was conducted with 19 participants. The participants were questioned about mental health policies, the impact of the Covid-19 pandemic on mental health, and the effects of the post-pandemic period on mental health policies. The findings obtained from the interviews were analyzed using semiotic analysis and contend analysis methods, and the results were discussed in the context of the literature. According to the findings, the most prominent indicators before the pandemic were inadequate mental health services, lack of preventive medicine, insufficient number of relevant professionals, lack of importance given to mental health, and assessment based on patient numbers. During the pandemic the most prominent indicators were lack of adequate equipment, leaving patients alone with their illnesses, and insufficient teams. The most prominent indicators after the pandemic were integrated model indicators related to prevented medicine, ethical end legal responsibilities, and sustainable systems in addition to the indicators related to the pandemic process and before. İn conclusion, based on the experiences gained before and during the pandemic there is a need for a mental health a law that includes online counseling ( teleterapy, telepsychology, telepscyhiatry) and related legal and ethical regulations, as well as mental health policy and service model with a primary focus on preventive medicine.