Farklı etnik kökene sahip Ukraynalı göçmenlerin Türkiye'ye uyum süreçleri üzerine bir inceleme: Etnik Ukraynalılar, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri örnekleri
A study on the harmonization processes of Ukrainian immigrants of different ethnc backgrounds in Türkiye: Cases of ethnic Ukrainians, Crimean Tatars and Meskhetian Turks
  1. Tez No: 841236
  2. Yazar: OLENA KRYZHANİVSKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu tez, farklı etnik kökenlere sahip Ukrayna göçmenlerinin Türkiye'de uyum süreçlerindeki farklılıkları incelemeyi amaçlamakta ve bunları etkileyen faktörleri analiz etmeyi hedeflemektedir. Nitel yöntemler (ikincil veri analizi ve derinlemesine görüşmeler) kullanılarak, araştırmacı, Türkiye'nin uyum politikasının göçmenlerin hukuki-siyasi, sosyo-ekonomik ve kültürel-dini yaşamlarındaki etkilerini incelemekte ve etnik bağlılıkları ile kültürel ve dini özelliklerinin uyum süreçlerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle elde edilen veriler, Pierre Bourdieu'nün habitus ve sermaye gibi kavramlarını kullanarak teorik çerçevede analiz edilmektedir. Araştırma, Türkiye'nin göç yönetim sistemi tarafından tercihli muamele gören önemli sosyal ve kültürel sermayeye sahip olan Ahıska Türk etnik grubunun, Türk toplumuna en avantajlı pozisyonu ve en yüksek uyum düzeyini sergilediğini belirlemiştir. Kırım Tatarı etnik grubunun temsilcileri, yerel nüfusla etnik bağlar ve kültürel benzerliklere sahip olmalarına rağmen, sosyo-ekonomik alanda uyum sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye'de nispeten zayıf kültürel ve sosyal sermayeye sahip olan etnik Ukraynalılar ise sosyal pozisyonlarını iyileştirmek için çeşitli stratejiler izlemekteler; bunlar arasında Türk vatandaşlarıyla evlenme, Türkiye'de yükseköğrenim görme gibi stratejiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the differences in the harmonization processes of Ukrainian immigrants of different ethnic origins (ethnic Ukrainians, Crimean Tatars and Meskhetian Turks) in Türkiye and the analyze the factors influencing it. Employing qualitative methods (desk research and in-depth interviews), the author studies how the harmonization policy of Türkiye impacts the immigrants in the legal-political, socio-economic and socio-cultural domains of their lives, and how their ethnic affiliation, as well as cultural, religious peculiarities influence their harmonization processes. The data obtained through semi-structured interviewing method is analyzed through the theoretical framework by Pierre Bourdieu, particularly with the use of his concepts such as of habitus and capital. The research identifies that the Meskhetian Turk ethnic group, which possesses significant social and cultural capital and receives preferential treatment from Turkey's migration management system, exhibits the most advantageous position and the highest level of harmonization into Turkish society. Despite their ethnic ties and cultural similarities with the local population, representatives of the Crimean Tatar ethnic group face challenges in harmonization, especially in the socio-economic sphere due to their non-citizenship status in Turkey. Ethnic Ukrainians, recognized with relatively weaker cultural and social capital in Turkey, attempt to enhance their social standing through various strategies, including marrying Turkish citizens, pursuing higher education, and acquiring additional skills and experiences to improve their positions in Turkish society.