Yeni medya kullanımının üniversite gençlerinin medya alışkanlıkları üzerine etkisi: Ankara'da öğrenim gören iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik ampirik bir araştırma
The effect of new media use on the media habits of university youth: An empirical research on communication faculty students studying in Ankara
- Tez No: 841253
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada yeni medya kullanımının Ankara'da öğrenim gören İletişim Fakültesi öğrencilerinin yeni medya unsurlarını kullanım alışkanlıkları ve bu kullanım alışkanlıklarının genel anlamdaki medya alışkanlıklarına etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, Ankara'da öğrenim gören İletişim Fakültesi öğrencilerinin yeni medya kapsamında önem arz eden sosyal medya ağları ve internet gazeteciliğinin nasıl kullanıldığını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda üniversite gençlerinin sosyal medya üyelikleri, internet üzerinden okudukları gazete ve bölümleri, internet gazeteciliği ve sosyal medya ağlarını süre, neden ve nasıl kavramlarıyla ilişkilendirerek araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın yöntemi nicel yöntemleri kapsayan“istatistik analiz”olarak belirlenmiştir ve SPSS yöntemi ile analizlerin yapılıp hipotezler değerlendirilmiştir. Toplanan veriler üzerinde tanımlayıcı ve neden-sonuç ilişkisine dayanan istatistik analizler uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerinin, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının ve özellikle internet gazeteciliğine olan tutumlarının ortaya çıkarılmasına yönelik tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verileri sonucuna göre; sosyal medya ve internet gazetelerini takip etme süreleri arasında anlamlı bir illişki olmadığı görülmüştür. Sosyal medyayı takip etme süresi ile internet gazetelerini takip etme süresi arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanımı ile basılı gazete kullanımı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. İnternet gazetelerini takip etme sıklığı ile basılı gazeteleri takip etme sıklığı arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. İnternet gazetelerini takip edenler ve basılı gazeteleri takip edenler arasında anlamlı bir fark bulunmamakta, bireyler her ikisini de aynı düzeyde tercih etmektedir. Sosyal medyaya olan tutum ile internet gazeteciliğine olan tutum arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Dolayısıyla, sosyal medyaya olan tutum olumlu yönde ise, internet gazetelerine olan tutumun da olumlu yönde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage habits of new media elements of the Faculty of Communication students who study in Ankara and the effects of these usage habits in general terms on the media habits, have been analyzed. The goal of this research is to determine how the students of the Faculty of Communication, studying in Ankara, use the social media networks and the internet journalism which have a great significance level within the scope of new media. In accordance with this purpose, the research has been actualised by associating the social media memberships of the university youth, the newspapers and their sections they read via internet, the internet journalism and the social media networks with the concepts of duration, cause and being how. The method of this research has been determined as the“Statistical analysis”which involves the quantitative methods and the hypotheses have been evaluated by performing the analyzes with the SPSS method. The statistical analyzes which are based on descriptive and cause effect relationship on the collected data, have been carried out. In the research, descriptive statistics have been used to ascertain the demographic features of the participants, their social media usage habits and especially their approach regarding the internet journalism. The SPSS 25.0 packaged software has been used for data analysis in the study. According to the results of the research data; there is no significant relationship between the duration of social media and the duration of internet journalism, there is a significant relationship between the duration of following the social media and the duration of following the internet newspapers, there is no significant relationship between the usage of social media and the usage of printed newspapers, there is a relation between the frequency of following the internet newspapers and the frequency of following the printed newspapers, there is no significant difference between those who follow the internet journalism and those who follow the printed newspapers, the individuals prefer both at the same level. It has been noted that there is a positive significant relationship between the approach towards the social media and the approach towards the internet journalism. Hence, if the approach towards the social media is positive, it is observed that the approach towards the internet journalism is also positive.