Karşı dergisi etrafında gelişen edebî faaliyetler (57-112.sayılar)
Developing literary activities around the Karşı journal (Issues 57-112.)
- Tez No: 841275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF PALİÇKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 645
Özet
1985 yılının Kasım ayında Burhan Günel, Mehmet Yaşar Bilen, İbrahim Oluklu ve Ahmet Özer tarafından kurulan Karşı Edebiyat, Sanat, Düşün Dergisi, 112 sayısıyla ve yayımlandığı on iki yıl boyunca Türk edebiyatına birçok açıdan katkıda bulunmuş, edebiyatımızın ve Türkiye'de yaşananların nabzını tutmuştur. Bu çalışmada, Karşı dergisinin daha önce üzerinde çalışılmamış 57.-112.sayılarının kronolojik dizini çıkarılarak içerisinde yer alan edebî türlerin ve düşünce yazılarının sayısı belirlenip tasnif edilmiş, derginin Türk edebiyatına katkıları tespit edilmiştir. Karşı dergisinin 57.-112.sayılarının incelenmesi üzerine yaptığımız bu tez çalışması üç bölümden oluşmuştur. Tez çalışmasının birinci bölümündeki giriş başlığı altında çalışmanın konusu üzerinde durulmuş, önemi, kapsamı, yöntemi belirlenip Türk edebiyatında geçmişten günümüze dergicilik faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölümde Karşı dergisinin özellikleri üzerinde durulup derginin tarihçesi, iç ve dış özellikleri ele alınmış, üçüncü bölümde ise dergi içerisinde bulunan edebî türlerin incelemesi detaylı olarak yapılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmıyla Karşı dergisinin Türk edebiyatındaki yeri değerlendirilmiş, sonuç bölümünün ardından da Karşı dergisinin kronolojik dizini ile yazar soyadına göre dizini verilip çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Karşı Literature, Art, Think Journal was established in November in 1985 by Burhan Günel, Mehmet Yaşar Bilen, İbrahim Oluklu and Ahmet Özer had contributed in many aspects to Turkish Literature with 112 issue during twelve years, had taken pulse our literature and experiences in Turkey. In this study, chronological index of 57.-112. issues of Karşı Journal not being worked on before, had been classified by determining literary genres in and issues of thinkpiece, and contributions of the journal had been determined to Turkish Literature. This thesis, which we have made on the examination of the 57th-112th issues of the journal of Karşı, consists of three parts. Under the introductory heading in the first part of the thesis, the topic of the study was focused on, its importance, scope, and management were determined and journal publishing activities in Turkish literature from the past to the present were examined. In the second part, the characteristics of the Journal of the Karşı were focused on and the history and internal and external characteristics of the journalwere discussed. In the third chapter, the examination of the literary genres found in the journal was carried out in detail. With the conclusion part of the study, the peace of journal of the Karşıt in Turkish literature was evaluated ,and after the conclusion part,the chronological index according to the surname of the authors were given and the study was terminated.