Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarındaki öğrencilerin öğretmen metaforu
The teacher metaphor of the 4-6 age group students of the presidency of religious affairs
  1. Tez No: 841276
  2. Yazar: AYŞE BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarına devam eden öğrencilerinin“öğretmen”kavramıyla ilgili kullandıkları metaforlar ortaya çıkarmak ve yorumlamaktır. Araştırmada, çocukların öğretmen kavramına yönelik metaforik düşünme durumlarını belirlemek için nitel araştırma desenlerinden metafor analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinin ulaşılabilirliği kolay Çankaya, Keçiören, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki 13 farklı 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarına devam eden 198 çocuk oluşurmuştur. Çocuklara öğretmenlerinin isimleri ve“sence öğretmen ne gibidir/neye benzer. Peki neden öğretmen …………gibidir/benzer/ çünkü öğretmen……”soruları yöneltilmiştir. Elde edilen veriler çözümlenerek frekans değerleri hesaplanmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların öğretmen kavramına yönelik 87 geçerli metafor kullandıkları tespit edilmiştir. Kullanılan metaforlar, kavram ve açıklama arasındaki nedensellik ilişkisine göre incelenerek belirli kategoriler altında gruplandırılmıştır. Kategorilerin içerisinde bulunan konuların aralarındaki ilişki ve benzerliğe dayandırılarak da bir temalandırılamayan olmak üzere kategoriler altı farklı tema altında toplanmıştır. Çocuklar en çok sevgi teması altında 36 metafor üretmişlerdir. En çok tekrar edilen metaforun ise anne (f= 29) metaforu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum çocukların öğretmenlerini olumlu özellikleriyle algıladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal and interpret the metaphors used by the Presidency of Religious Affairs students, who attend the Qur'an Courses in the age group of 4-6, about the concept of“teacher”. In the research, the metaphor analysis method, one of the qualitative research designs, was used to determine the metaphorical thinking status of children toward concept of the teacher. The study group of the research consisted of 198 children attending 13 different 4-6 age group Quran courses in the easily accessible Çankaya, Keçiören, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle districts of Ankara. Ask the children the names of their teachers and“What do you think the teacher is/looks like? So why is the teacher like …………/similar/ because the teacher……”questions were asked. By analyzing the obtained data, frequency values were calculated and necessary analyzes were made. As a result of the research, it was determined that the children used 87 valid metaphors for the concept of the teacher. The metaphors used were examined according to the causal relationship between the concept and the explanation and grouped under certain categories. Based on the relationship and similarity between the subjects in the categories, the categories were grouped under six different themes, one of which could not be thematic. Children mostly produced 36 metaphors under the theme of love. It was revealed that the most repeated metaphor was the mother (f= 29). This shows that children perceive their teachers with their positive characteristics.