Pop art, minimalizm ve op art sanat akımlarının modaya yansımalarının örnek bir koleksiyon üzerinden incelenmesi
Investigation of the reflections of pop art, minimalism and op art movements on fashion on a sample collection
- Tez No: 841274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Modanın geçmişten günümüze farklı disiplinlerle bir arada olduğu bilinmektedir. Bu disiplinlerden biri de sanattır. 20.yüzyıl ortalarında ortaya çıkan sanat akımlarıyla moda arasında kurulan ilişki yaratıcı fikirlerle ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada sanat akımlarının modaya etkisi incelenerek, elde edilen bilgiler ışığında kadınlar için giysi tasarımları ortaya koymayı amaçlayan koleksiyon tasarımları hazırlanmıştır. Sanat akımlarının genel özellikleri, kadın modasına yansımaları, akımdan etkilenen moda tasarımcıların koleksiyonları ve bu akımlar etkisinde oluşturulan koleksiyonlar problem olarak ele alınmıştır. Araştırmada belgesel tarama modeli kullanılmıştır. Koleksiyonlar sanat akımlarından esinlenerek tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini sanat akımlarından etkilenen kadın giysi koleksiyonları, örneklemini ise 1950-1960 yıllarında ortaya çıkan Pop art, Minimalizm ve Op art sanat akımlarından etkilenerek oluşturulan kadın giysi koleksiyonları oluşturmuştur. Koleksiyonun hedef kitlesi 18-30 yaş olarak belirlenmiş ve seçilen akımlarının etkisinde oluşturulan 15 kadın giysi koleksiyonu örnekleri ile sınırlandırılmıştır. İlkbahar/Yaz sezonuna uygun tasarımlar oluşturulmuştur. Tasarımın ilk aşamasında model çizimleri geliştirilerek giysi türü, cinsiyeti, hedef kitlesi, sezonu, renk, desen ve kumaş araştırmaları göz önüne alınarak koleksiyon aşamaları belirlenmiştir. Koleksiyonun sunumu bilgisayar ortamında artistik çizimle renklendirilmiş, ön ve arka teknik çizimler yapılmış, renk ve desen detayları belirtilmiştir. Koleksiyonun giyilebilir, üretilebilir ve fonksiyonel olmasına önem verilmiştir. Yapılan çalışma sanat akımları etkisinde özgün giysi tasarımları oluşturmanın önemini ve moda tasarım alanına yaratıcılık katarak bir kaynak oluşturmanın gerekliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It has known that fashion combined with different disciplines throughout its history. One of those disciplines is art. The relationship established between art movements and fashion that emerged in the mid-20th century emerges through creative ideas. In this research, the effects of art movements have been examined, and women's collections have been designed with the information obtained. The general characteristics of art movements, reflections on women's fashion, the collections designed by influenced designers, and influenced collections by the movements are considered problems. Documentary scanning model was used in the research. Designed collections are inspired by art movements. The target audience of the collection is determined as 18-30 years old, and it is limited to 15 women's collections inspired by the art movements. Designs are appropriate for the summer/spring season. During the first phases of design, model sketches were developed, and stages of the design process were established with a garment, gender, target audience, color, pattern, and fabric research into account. Presentation of the collection colored with artistic drawings in a digital environment, front and back technical drawings are prepaid, color and pattern details are specified. The collection's wearability, feasibility, and functionality are important factors. This study has demonstrated the importance of creating unique fashion designs influenced by art movements and resources in the fashion industry with a creative perspective.