Postmenopozal dönemdeki kadınlarda beden algısı ve depresif duygudurumun menopozal semptomlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of body perception and depressive mood with menopausal symptoms in postmenopausal women
- Tez No: 841286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda postmenopozal dönemde depresif duygudurum ve beden algısındaki olabilecek değişim ile menopoz semptomları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.04.2023-31.05.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, araştırma kriterlerine uyan 367 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik, reprodüktif ve menopozal döneme ait verilerini değerlendirebilmek için bilgi formu, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeğinden (BDÖ) oluşan anket uygulandı. İstatistiksel analizler için IBM-SPSS 25 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the potential relationship between depressive mood, alterations in body image, and menopausal symptoms during the postmenopausal phase. Materials and Methods: Between April 1st, 2023, and May 31st, 2023, a total of 367 women who presented themselves at the Family Medicine outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital, affiliated with the Health Sciences University, and met the research criteria, were included in the study. Participants were administered a questionnaire comprising sociodemographic, reproductive, and menopausal phase-related data collection tools such as an information form, Menopause Symptom Assessment Scale, Body Image Scale, and Beck Depression Inventory.