Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniklerine başvuran kronik kas iskelet sistemi ağrısı şikayeti olan bireylerde ağrı şiddeti, ağrı felaketleştirme ve ağrı öz yeterliliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pain intensity, pain catastrophizing and pain self-efficacy in individuals with chronic musculoskeletal pain complaints who applied to Ankara training and Research Hospital Family Medici̇ne outpatient clinics
- Tez No: 841285
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızda kronik kas iskelet sistemi ağrısı şikayeti olan bireylerde ağrı şiddeti, ağrı felaketleştirme ve ağrı öz yeterliliği arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışmaya 12.01.2023-12.04.2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran kronik kas iskelet sistemi ağrısı şikayeti olan 18-65 yaş arasındaki kişiler dahil edildi. 249 kişiye sosyodemografik, sağlıkla ve ağrıyla ilgili verileri sorgulayan anket formu, Sayısal Derecelendirme Ölçeği (SDÖ), Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ve Ağrı Öz Yeterlilik Anketi (AÖYA) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS 25.0programı iledeğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim:Our study aimed to investigate the relationship between pain intensity, pain catastrophizing and pain self-efficacy of individuals with chronic musculoskeletal pain complaints. Materials and Methods:This descriptive cross-sectional study included people between the ages of 18-65 with chronic musculoskeletal pain complaints who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 12.01.2023 and 12.04.2023. A survey questioning sociodemographic, medical and pain-related data, Numerical Rating Scale(NRS), Pain Catastrophizing Scale(PCS)and Pain SelfEfficacy Questionnaire (PSEQ) were administered to 249 people. Results:249 people participated in our study. 81.9% of them were women, and the average age was 35.04±9.90 years.60.6% of the cases had been experiencing pain for more than two years, and 82.7% felt pain in two or more sites.It was observed that women and married individuals had high NRS and PCS scores, but lowPSEQscores.As education level increased, NRS scores decreased. It was observed that the NRS scores of unemployed individuals were higher than those working at a desk. It was found that individuals whose income was more than their expenses had higher PSEQ scores compared to individuals whose income was less than their expenses and whose income was equal to their expenses. It was observed that the NRS scores of smokers were higher than those who had never smoked. PCS scores of smokers were higher than those of non-smokers and ex-smokers. It was observed that the PSEQ scores of individuals without chronic diseases were higher.NRS and PCS scores of people who had pain more than two years were found higher. It was determined that peoplewho had two or more pain sites had higher PCS scores and lower PSEQ scores. A negative relationship was determined between PSEQ scores and NRS. A positive relationship was found between PCS scores and NRS scores. There was also a negative relationship between PSEQ scores and PCS scores. Conclusion:In our study, it was found that increased pain intensity is associated with high levels of pain catastrophizing and low levels of pain self efficacy. Additionally, it was found that high pain catastrophizing levels are related to lower levels of pain selfefficacy.