Dış patlama etkisi altındaki 2 katlı betonarme bir yapı davranışının çeşitli parametrelere bağlı olarak incelenmesi
Investigation of the behavior of a 2-storey reinforced concrete bui̇ldi̇ng under the effect of external explosi̇on based on vari̇ous parameters
- Tez No: 841293
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışması kapsamında patlamadan dolayı betonarme binalarda meydana gelen dinamik değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla meydana gelen değişimleri belirlemek için farklı beton sınıfı, patlayıcı ağırlığı, patlayıcının konumu ve kolonlardaki eksenel yük gibi değişken parametreler kullanılmıştır. Yüksek lisans tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ve çalışmanın içeriğine dair genel bir bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çeşitli araştırmacıların çalışmalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde geçmişte yaşanmış olan patlama olaylarına, yaşanan artışa ve patlama olaylarını meydana getiren sebeplere değinilmiştir. Aynı bölümde patlama kavramına, patlayıcı maddelere, patlama tiplerinin sınıflandırılmasına, patlama yüklerinin tespiti için çeşitli araştırmacılar tarafından yapılmış olan modellere, UFC 3-340-02 standartlarına göre patlama yükünün tespiti gibi konulara değinilmiştir. Dördüncü bölümde ANSYS Workbench programı ile iki katlı betonarme bir modelin sonlu eleman modeli sunulmuştur. Bu binada, 4 parametreye göre yapılan 16 adet patlama senaryosunun sonuçları, yapı üzerindeki etkileri ve karşılaştırılmaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the dynamic changes that occur in reinforced concrete buildings due to explosion. For this purpose, variable parameters such as different concrete class, explosive weight, explosive position and axial load acting on the building were used to determine the changes occurring. The master's thesis consists of 5 chapters. In the first chapter, general information about the subject and the content of the study was given. In the second chapter, previous studies of various researchers on the subject are included. In the third chapter, the explosion events that occurred in the past, the increase in the explosion and the reasons that caused the explosion events are mentioned. In the same section, topics such as the concept of explosion, explosive substances, classification of explosion types, models made by various researchers for the determination of explosion loads, and determination of explosion load according to UFC 3-340-02 standards are touched upon. In the fourth chapter, a finite element model of a two-storey reinforced concrete model is presented with the ANSYS Workbench program. In this building, the results of 16 explosion scenarios based on 4 parameters, their effects on the structure and their comparison are presented.