Hadis ilminde fehrese literatürü
Fihrist (catalog/index) literature in the hadith science
  1. Tez No: 841316
  2. Yazar: AHMET EŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu tezde mu'cem-fehrese literatürü etrafında oluşan terimler, bir fehreseyi kimin, ne zaman ve niçin kaleme aldığı, bu tür çalışmaların kaynakları ve çeşitlerinden hareketle ilgili literatürün teorik arka planı incelenmiştir. Bu literatürün tarihi serüveni, ilk üç asırdaki öncü bazı alt türlerin yanı sıra 6-14./12-20. asra ait Doğu ve Batı İslâm dünyasından seçilen temsil kabiliyeti yüksek örnekler üzerinden beş dönemde ele alınmıştır. Mezkûr literatürün özellikle müteahhirûn dönem hadis tarihi ve edebiyatına sağlayabileceği katkılar; kitap, hoca ve isnad gibi ana unsurlar üzerinden tahlil edilmektedir. Bu çerçevede hadisten kelama fıkıhtan zühde kadar İslâmî ilimlerin temel disiplinlerine dair bölgeler arası en çok tahsil edilen eserler listelenmiştir. Son olarak ilgili edebiyata dair literatür bilgisini ortaya koymak amacıyla, 3-14./9-20. asırlarda telif edilen mu'cem-fehrese türü eserler ek kısmına kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the theoretical framework of the mu'jam-fihrist literature has been examined by considering some related terms, the sources and types of this literature, besides who wrote a fihrist, when and why. The historical adventure of this genre has been discussed in five periods based on some pioneering sub-literature types in the first three centuries and other literary examples with high representative ability written in the centuries 6th-14th/12th-20th. The contributions of the aforementioned literature to the history and literature of hadith, especially after the book transfer period, are analyzed through main elements of this genre such as teacher, book and isnad. In this context, some of the most read books in different basic Islamic disciplines, from hadith to arabic literary, from fiqh to zuhd, are listed. Finally mujam-fihrists written in the 3rd-14th/9th-20th centuries have been recorded in the appendix of the thesis in order to reveal the literature knowledge about this genre.