Investigation for virulence gene of candida albicans isolated from patients in kirkuk city
Kerkük şehrindeki hastalardan izole edilen candida albıcans'ın virulans geninin incelenmesi
- Tez No: 841319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, PROF. DR. IBRAHİM SALEH AHMED SULEİMAN AL-JUBOURI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Candida enfeksiyonları son yıllarda insidansı artmış ve hastanede yatan hastalarda önemLi bir morbidite ve ölüm nedeni haline gelmiştir. Candida albicans'ın uzun zamandır kandidemiye neden olan başlıca patojen olduğu düşünülmektedir. Candida sporları, konağın flora dengesi bozulduğunda invaziv ve zararlı psödo-hifler haline gelen zararsız polimorfik mantarlardır. Bu çalışmanın amacı: Gebeliği olmayan kadınlarda kandidiyal enfeksiyon tiplerinin saptanması ve ayırt edilmesi, kandida enfeksiyonunun moleküler saptanması ve proteinaz ve fosfolipaz üretiminden sorumLu virülans genlerinin saptanmasıdır. Bu çalışmada, Kerkük şehrinde 15 Mayıs 2022 - 15 Şubat 2023 tarihleri arasında kesitsel bir tasarım gerçekleştirilmiş ve tekrarlayan vajinal enfeksiyon öyküsü olan 118 gebe olmayan kadın dahil edilmiştir. Vajinal sürüntüden elde edilen 118 örnekten sadece 77'si (% 65.25) Sabouraud agarında yetiştirilen izolatlardır. Mevcut çalışmanın sonuçları, 34'ünün (%44.15) C. tropicalis ve 30'unun (%38.96) izolatının Candida albicans olduğunu ve bunu 13'ünün (%16.88) C. glabrata izlediğini ortaya koymuştur. Hemen hemen tüm Candida spp. izolatları antifungal ajanlara karşı duyarlıydı. Ayrıca, CALB-1 geninin prevalansı izolatların 30/77'sinde (%38.96) bulunmuştur ve 47/77'sinde (%61.03) yoktu. HWP-1 geni ise izolatların 69/77'sinde (%89.61) kaydedilmiştir ve 8/77'sinde (%10.39) yoktu. Son olarak, ALS-1 geni tüm candida spp. 77/77 (% 100) izolatlarında sunulmuştur. Sonuç olarak, kandida enfeksiyonu klinik hastalarda yaygın olan diğer albikan olmayan lekeler tarafından indüklenebilir ve virülan faktörler enfeksiyonun oluşumunda rol oynamıştır 2023, sayfalar.
Özet (Çeviri)
Candida infections have increased in incidence in recent years, becoming a major cause of morbidity and death in hospitalized patients. While Candida albicans has long been thought to be the major pathogen causing candidemia. Candida spores are harmLess polymorphic fungi that become invasive and harmful pseudo-hyphae when the host's flora balance is disturbed. The present study was aimed to: Detection and differentiation of types of candidial infection in female with no pregnancy, molecular detection of candida infection and detection of virulence genes responsible for proteinase and phospholipase production. In current study, a cross-sectional design was carried out in Kirkuk city from 15th of May 2022 to 15th of February 2023 and included 118 non pregnant females with history of recurrent vaginal infection. Out of 118 samples obtained from vaginal swab only 77(65.25 %) isolates grown on Sabouraud agar. The results of the current study revealed that 34 (44.15%) were C. tropicalis and 30 (38.96%) isolates were Candida albicans followed 13 (16.88%) C. glabrata. Almost all Candida spp. isolate were sensitive against the antifungal agents. Also, prevalence of CALB-1 gene was found in 30/77 (38.96%) of isolates and absent in 47/77 (61.03%). while, HWP-1 gene was recorded in 69/77 (89.61%) of isolates and absent in 8/77 (10.39%). Finally, ALS-1 gene was presented in all candida spp. 77/77 (100%) of isolates. In conclusion, candida infection can be induce by other non albican stains that are prevalent in clinical patients and the virulent factors have played a role in establishing the infection.