İnvazif kandidoz olgularından izole edilen Candida albicans suşlarının genotiplendirilmesi ve virülans genlerinin varlığının araştırılması
Genotyping of Candida albicans strains isolated from patients with invasive candidiasis and investigation of the presence of virulence genes
- Tez No: 970192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ERKÖSE GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
İnvazif mantar enfeksiyonları, neden oldukları yüksek ölüm oranları ve son yıllarda antifungallere direnç görülme sıklığındaki artış nedeniyle tüm dünyada önemli bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Mantar enfeksiyonlarının patogenezinde, konağın bağışıklık sistemiyle ilgili faktörlerin yanı sıra etken türe ait virülans faktörleri de önemli rol oynamaktadır. C. albicans hem mikrobiyota üyesi hem de enfeksiyon etkeni olarak en sık rastlanan Candida türüdür. Adezyon, fenotipik değişim, hif oluşumu, biyofilm üretimi, hemolizinler, proteazlar ve fosfolipazlar gibi hidrolitik hücre dışı enzimlerin salgılanması, önemli virülans faktörleridir. Bu çalışmada, kan örneklerinden izole edilen ve rutin laboratuvar yöntemleriyle C. albicans olarak tanımlanan toplam 50 suşun genotiplerini 25S intron analizi ile belirlemek, biyofilm oluşumunda ve adezyonda rol oynayan ALS1 ve HWP1, fosfolipaz aktivitesinde rol oynayan PLB1, salgısal asit proteinaz aktivitesinde rol oynayan SAP1, SAP2 ve SAP4 virülans genlerinin varlığını PCR yöntemiyle araştırmak amaçlanmıştır. Pediatrik ve yetişkin hastalardan izole edilen toplam 50 C. albicans suşunun genotipleri, 28'inin (%56) A, 14'ünün (%28) B ve sekizinin (%16) C olarak belirlenmiştir. SAP1 geni 48 (%96) suşta pozitif, iki (%4) suşta negatif; SAP2 ve SAP4 genleri 49 (%98) suşta pozitif, bir (%2) suşta negatif; ALS1 ve HWP1 genleri 46 (%92) suşta pozitif, dört (%8) suşta negatif; PLB1 geni 47 (%94) suşta pozitif, üç (%6) suşta negatif olarak saptanmıştır. C. albicans'ın farklı genotipleri arasında virülans genlerinin dağılımına ilişkin istatistiksel açıdan anlamlı fark belirlenmemiştir. C. albicans başta olmak üzere farklı Candida türlerinin virülans faktörlerinin ve neden oldukları enfeksiyonların patogenezinin daha iyi anlaşılmasının, yeni tanı yöntemleri, enfeksiyon kontrol stratejileri ve yeni antifungal ilaçlar geliştirmek için önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections pose a significant global health threat, due to their high mortality rates and the rising incidence of antifungal resistance in recent years. In the pathogenesis of fungal infections, both the host's immune status and the virulence factors of the causative species play a significant role. C. albicans is the most common Candida species, both as a microbiota member and as an infectious agent. Major virulence factors include adhesion, phenotypic switching, hyphal growth, biofilm production, and the secretion of hydrolytic extracellular enzymes such as hemolysins, proteases, and phospholipases. In this study, it was aimed to determine the genotypes of a total of 50 C. albicans strains isolated from blood specimens, previously identified by routine laboratory methods, using 25S intron analysis, and to investigate, by PCR, the presence of virulence genes including ALS1 and HWP1, which are involved in biofilm formation and adhesion, PLB1, which is involved in phospholipase activity, and SAP1, SAP2, SAP4, which are involved in secreted aspartyl proteinase activity. The genotypes of C. albicans strains isolated from pediatric and adult patients were identified as genotype A in 28 isolates (56%), genotype B in 14 isolates (28%), and genotype C in eight isolates (16%). The SAP1 gene was positive in 48 (96%) and negative in two (4%); the SAP2 and SAP4 were positive in 49 (98%) and negative in one (2%); the ALS1 and HWP1 were positive in 46 (92%) and negative in four (8%); the PLB1 was positive in 47 (94%) and negative in three (6%) isolates. No statistically significant differences were detected in the distribution of virulence genes among different C. albicans genotypes. It was concluded that a better understanding of the virulence factors of various Candida species, particularly C. albicans, and the pathogenesis of the infections they cause is crucial for the development of novel diagnostic methods, infection control strategies, and antifungal agents.