Ortaöğretim 11. sınıf öğrencilerinin dolaşım sistemi konusunda artırılmış gerçeklik ve diseksiyon uygulamalarının akademik başarıları üzerine etkisi
The effect of augmented reality and dissection applications on the circulation system on the academic achievement of secondary education 11th grade students
  1. Tez No: 841344
  2. Yazar: ASLI CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 11. Sınıf Biyoloji öğretim programında yer alanİnsan Fizyolojisi ünitesi, Dolaşım Sistemi konusununartırılmış gerçeklik (AG) ve diseksiyon uygulamaları yolu ile işlenerek,her iki uygulamanın öğrenci akademik başarısı üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda ön-test son-test kontrol grupsuz yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 11. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.Öğrenciler diseksiyon ve AG uygulamalarının kullanıldığı iki farklı çalışma grubunaayrılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen ve KR-20 güvenirlik katsayısı 0.703 olan dolaşım sistemi başarı testi kullanılmıştır. Ayrıca AG uygulamalarına yönelik teknoloji yatkınlığını belirlemek için demografik bilgi formu kullanılmıştır.Elde edilen verilere; yüzde, frekans,betimsel istatistikler, T-testi veANOVAanalizleri uygulanmıştır.Altı haftalık araştırma sürecinin sonrasında elde edilen bulgular hem AG teknolojisinin hem de diseksiyon yönteminin biyoloji dersinde yer alan laboratuvar uygulamalarında etkili yöntemler olduğunu göstermektedir. Verilerin analiz sonuçları, AG uygulamalarının akademik başarıyı artırmada diseksiyon uygulamalarına göre daha etkili olduğu yönündedir.Bilgi formunun betimsel analizlerinden elde edilen sonuçlar ise,AG uygulamaları kapsamında yürütülen başarı testinde kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göreistatistiki olarak daha başarılı oldukları yönündedir. Biyoloji laboratuvar dersinde AG ve diseksiyon uygulamalarının olumlu ve olumsuz yönleri deneysel uygulamalar süresince gözlenmiş ve çalışmanın amaçları doğrultusunda tartışılmıştır. Her iki uygulamanında biyoloji laboratuvarlarında birlikte kullanımının yararlı olabileceği düşünülmekteve önerilmektedir. Daha sonra yapılacak çalışmalar açısından, nicel ve nitel yöntemlerin kullanıldığı,daha kalabalık gruplarla her iki yöntemin de akademik başarı üzerine etkisinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Human Physiology unit in the 11th Grade Biology curriculum, the Circulatory System subject, was covered through augmented reality (AR) and dissection applications, and it was aimed to determine the effect of both applications on student academic success. For this purpose, a pre-test post-test quasi-experimental design without a control group was used. The research was conducted with 11th grade students studying at a public school in Ankara in the 2021-2022 academic year. Students are divided into two different working groups where dissection and AR applications are used. In collecting quantitative data, the circulatory system achievement test, developed by the researcher and with a KR-20 reliability coefficient of 0.703, was used. Additionally, a demographic information form was used to determine technology aptitude for AR applications. The data obtained; percentage, frequency, descriptive statistics, T-test and ANOVA analyzes were applied. The findings obtained after the six-week research period show that both AR technology and the dissection method are effective methods in laboratory applications in biology courses. The results of the analysis of the data indicate that AR applications are more effective than dissection applications in increasing academic success. The results obtained from the descriptive analysis of the information form indicate that female students are statistically more successful than male students in the achievement test conductedwithin the scope of AR applications. The positive and negative aspects of AR and dissection applications in the biology laboratory course were observed during the experimental applications and discussed in line with the purposes of the study. It is thought that the use of both applications together in biology laboratories may be useful and is recommended. In terms of future studies, it is recommended to use quantitative and qualitative methods and investigate the effects of both methods on academic success with larger groups.