Joining aluminum 6061 alloy thin sheets by friction stir spot welding method
Alüminyum 6061 alaşımı ince levhaların sürtünme karıştırma nokta kaynak metodu ile birleştirilmesi
  1. Tez No: 841347
  2. Yazar: SERKAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERTUĞRUL, DOÇ. DR. EGE ANIL DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada geleneksel sürtünme karıştırma nokta kaynağı yöntemi kullanılarak AA6061-T4 serisi ince alüminyum levhaların kaynağı yapılmıştır. Çalışmada kullanılan AA6061-T4 alaşımın birçok kullanım alanı olup bunlardan bazıları havacılık ve otomotivdir. Avantajları doğrultusunda kullandığımız alüminyum alaşımının FSSW yöntemi ile birleştirme işlemi yapılırken takım devri ve takımın pin uzunluğu ve genişliği olmak üzere 3 parametre üzerinde durulmuştur. Toplamda 12 adet parametrede kaynak işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelere mekanik özellikler, kaynak bölgesinin sıcaklık ölçümü ve mikroyapı özellikleri incelenmiştir. Analizler sonucunda kesme kuvveti, kaynak bölgesi sıcaklığı elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ile belirlenen parametrelerin AA6061-T4 alaşımı üzerindeki etkileri tez çalışmasında sunulmuştur. Tez çalışması sonucunda proses parametrelerinin kaynak kalitesi üzerinde önemli rol aldığı belirlenmiştir. Kaynak parametrelerinin optimizasyonu ile uygun devir sayısı, dalma mesafesi ve numuneye uygun takım geometrisi ile kaynak kalitesi önemli ölçüde arttırılabilmektedir. Yetersiz sıcaklık ve rpm parametrelerinin optimizasyonu yapıldığında %200 'e varan iyileştirmeler elde edilmiştir. Düşük ısı girdilerinde, takım geometrisi ile belirgin farklar edilebiliyorken. Yüksek ısı girdilerinde takım geometrisinin etkisi azalmıştır. Yapılan sıcaklık testlerinde ise belirgin farklar elde edilememiştir. Elde edilen sonuçlar ile AA6061-T4 ince levhaların kaynağı sonucunda oluşabilecek sorunların çözümüne katkı sağlayacağını düşünebilmektedir. Bu doğrultuda yaşanan sorunlar minimum seviyeye çekilip maliyet, kalite vb. birçok konuda sektöre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Friction Stir Spot Welding (FSSW) method was employed to join thin AA6061-T4 series aluminum sheets. The AA6061-T4 alloy used in the study has various applications, including aerospace and automotive industries. During the joining process using the FSSW method, emphasis was placed on three parameters: tool rotational speed, pin length, and pin width, considering the advantages of the aluminum alloy used. A total of 12 welding operations were performed with different parameter combinations. The obtained specimens were examined for their mechanical properties, temperature measurement in the weld zone, and microstructure characteristics. Analysis of the results provided information on the shear force and weld zone temperature. The effects of the identified parameters on the AA6061-T4 alloy were presented in the thesis. It was determined that process parameters play a significant role in weld quality. By optimizing the welding parameters such as rotational speed, plunge depth, and appropriate tool geometry for the specimen, weld quality can be significantly improved. Improvements of up to 200% were achieved through the optimization of inadequate temperature and rpm parameters. While noticeable differences in tool geometry were observed at low heat inputs, the effect of tool geometry decreased at high heat inputs. However, significant differences were not observed in the temperature tests conducted. The obtained results suggest that they contribute to the resolution of potential issues arising from the joining of thin AA6061-T4 sheets. This can lead to minimizing problems and providing contributions to the industry in terms of cost, quality, and other aspects.