Tıg kaynak yöntemi ile birleştirilen 6061 aluminyum alaşımının karakterizasyonu
Characterization of 6061 aluminum alloy joined by tig welding process
- Tez No: 935004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havacılık endüstrisi, malzeme alanında meydana gelen değişimlere paralel olarak ağırlık azaltımı, mukavemet ve maliyet açısından aluminyum alaşımlarını giderek artan bir kullanım alanında tercih etmektedir. Ancak benzersiz özelliklerine rağmen aluminyum malzemelerin birleştirilmesinin kendine has zorlukları vardır. Kaynak yöntemi, kaynak parametreleri, doğru ilave metal seçimi ve ana malzemenin kapsamlı temizliği için belirli tekniklerin uygulanması gerekir. Isıl işlem uygulanabilen alüminyum alaşımlarından AW 6061 uygun işlemler neticesinde sergiledikleri mekanik özellikler ve korozyon dayanımları ile uçak gövde ve yapı elemanlarında tercih edilirler. Havacılık tamir-bakım kaynak işlemlerinde aluminyum alaşımlarında meydana gelen hasarların kaynak prosesleri ile giderilmesi yaygın bir uygulamadır. Bu çalışmada AW 6061'in Tungsten Inert Gas (TIG) kaynak yöntemi ile birleştirilmesi ve elde edilen kaynak metallerinde ilave metalin yapısal performansa etkisini belirlemek amacı ile birleştirmelere mekanik ve mikroyapısal karakterizasyon gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, potansiyodinamik polarizasyon testleri sonrasında Tafel eğrileri kullanılarak korozyon potansiyeli (Ecorr), korozyon akım yoğunluğu (Icorr) ve korozyon hızı değerleri elde edilmiştir. Birleştirme performansı açısından ER 4190 ilave metal ile elde edilen kaynak metali ER5356'ya göre daha üstün mekanik özellikler elde edilmiştir. Kaynaklı numunelere uygulanan çekme testi sonrasında tüm kopmalar ana malzemede meydana gelmiştir. ER 5356'nın çekme testi ile uyumsuz olarak sertlik açısından daha yüksek değerler elde edilmesinin nedeni geniş bir alanda oluşan kaynak havuzunun ısı etkisi altındaki bölgede intermetalik fazlarda meydana getirdiği çözünmeden kaynaklanmaktadır. Ana malzemenin korozyon akım yoğunluğu ve korozyon hızı ile değerlendirildiğinde elektrokimyasal korozyon hızının kaynak metallerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry increasingly prefers aluminum alloys due to their weight reduction, strength, and cost benefits, which are parallel with changes in material science. Despite their unique properties, joining aluminum materials presents its own set of challenges. Specific techniques must be determined for welding methods, welding parameters, proper filler metal selection, and thorough cleaning of the base material. Among aluminum alloys that can be heat treated, AW 6061 is preferred in aircraft fuselage and structural components due to its mechanical properties and corrosion resistance achieved through appropriate processes. In aviation repair and maintenance welding operations, it is common practice to address damage to aluminum alloys through welding processes. In this study, AW 6061 was joined using the Tungsten Inert Gas (TIG) welding method, and mechanical and microstructural characterizations were performed to determine the effect of filler metal on the structural performance of the welded joints. After the potentiodynamic polarization tests, the corrosion potential (Ecorr), corrosion current density (Icorr), and corrosion rate values were obtained using Tafel curves. The welding metal obtained with ER 4190 filler metal demonstrated better mechanical properties than ER 5356. In the tensile test of the welded samples, all fractures occurred in the base material. In contrast to its tensile test performance, the higher hardness values observed with ER 5356 are due to issolution in intermetallic phases in the heat-affected zone of the wide weldpool. When evaluated in terms of corrosion current density and corrosion rate, the electrochemical corrosion rate of the base material was found to be higher than that of the weld metals.