Deneysel diyabet modelinde meteorin-benzeri proteinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of meteorin-like protein in experimental model of diabetes
- Tez No: 841370
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Diyabet; insülin metabolizmasına bağlı şekillenen bir hastalık olup uzun süreli hiperglisemi sonucunda diyabetik nöropati (DN) oluşmaktadır. Yapılan çalışmalarla insülin direncini regüle ettiği belirlenen Meteorin-benzeri protein (Metrnl)'in, tip-2 diyabet için terapötik olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma Metrnl'in diyabetik nöropatinin in vivo ve in vitro modelinde etkinliğinin araştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Çalışmada 40 adet normoglisemik erkek Balb-C fareleri 4 gruba ayrıldı (n=10). Kontrol hariç tüm gruplara intraperitoneal (ip) tek doz streptozotosin (STZ) enjeksiyonu yapıldı. 72 saat sonra kan glukoz düzeyi ölçülerek 250 mg/dL'nin üzerindeki hayvanlar diyabet kabul edildi. Diyabet oluşumundan 21 gün sonra 14 günlük deneylere başlandı. 14 gün boyunca her gün DN grubuna serum fizyolojik, tedavi gruplarına sırayla 2 ve 4 µg/kg ip Metrnl uygulandı ve aynı süreçte hot plate, tail flick ve von frey testleri yapıldı. 14 günün sonunda hayvanlar dekapite edilerek pankreas dokuları alındı. 1-2 günlük Wistar ırkı sıçanlardan izole edilen dorsal kök gangliyonları (DKG) 24 saat yüksek glikoza maruz bırakıldı ve Metrnl'in hücre canlılığına etkisi ile kullandığı hücresel yolak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes; Diabetic neuropathy (DN) is a disease caused by insulin metabolism and occurs as a result of long-term hyperglycemia. Meteorin-like protein (Metrnl), which has been determined to regulate insulin resistance through studies, is thought to be therapeutic for type-2 diabetes. This study was conducted to investigate the effectiveness of Metrnl in the in-vivo and in-vitro model of diabetic neuropathy. Material and Method: In study, 40 normoglycemic male Balb-C mice were divided 4 groups (n=10). Single dose of streptozotocin (STZ) was injected intraperitoneally (ip) in all groups except control. Animals with blood glucose levels above 250 mg/dL were considered diabetic after 72-hours. 14-day experiments started 21-days after the onset of diabetes. Physiological saline was applied to DN group every day for 14-days, and 2, 4 µg/kg ip Metrnl was applied to treatment groups and hot-plate, tail-flick and von-frey tests were performed during same period. At end of 14-days, animals were decapitated and pancreatic tissues were removed. Dorsal root ganglia (DRG) isolated from 1-2 day old Wistar rats were exposed to high glucose for 24-hours, cellular pathway used by Metrnl with its effect on cell viability was determined.