Pirinadan elde edilmiş kompost ve vermikompostun marul bitkisinin mineral beslenmesine ve gelişimine etkisi
The effect of vermicompost obtained from pomace on the growth of lettuce and plant nutrient uptake
  1. Tez No: 841389
  2. Yazar: MUVAHHİD KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İçerdiği fenolik bileşikler ve alıcı ortamlarda oluşturduğu yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı nedeniyle çevreye olumsuz etkileri olabilecek pirina olarak adlandırılan zeytinyağı üretim atığının tarımsal amaçla kullanımına yönelik olarak bir saksı denemesi yürütülmüştür. Bu amaçla %50 pirina, %45 hayvan gübresi ve %5 dolomit karıştırılmış, karışımdan 2 adet birer kg tartılmış, birine 150 adet Eisenia fetida aşılanmış (vermikompost), diğeri olduğu gibi bırakılmış (kompost) ve her ikisi 69 gün süreyle laboratuvar koşullarında inkübe edilmiştir. Sürenin sonunda elde edilen vermikompost ve kompost, 0, 1000, 2000 ve 3000 kg da-1 dozlarında toprağa karıştırılmış, saksılara yerleştirilen topraklar üzerinde marul bitkisi yetiştirilmiştir. Deneme sonuçları, karışımdaki fenolik madde miktarının azaltılmasında solucanların daha etkili olduğunu gösterse de bu etkinin istatistiki olarak etkili olmadığı belirlenmiştir. Ancak, bu substratlardaki fenolik bileşiklerin marul bitkisine geçişi incelendiğinde kompostun %45 daha fazla fenolik madde geçişine neden olduğu, vermikompostun bu geçişi azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The byproduct of the manufacture of olive oil, called pomace, may harm the environment because of the phenolic chemicals it contains and the significant increase in chemical oxygen demand it causes in the receiving environment. A pot experiment was carried out to evaluate pomace use possibilities for agricultural purposes. For this purpose, 50% pomace, 45% animal manure and 5% dolomite were mixed, the mixture were weighed one kg each, one was inoculated with 150 Eisenia fetida (vermicompost), the other was left as it was (compost) and both were incubated under laboratory conditions for 69 days. The vermicompost and compost obtained at the end of the period were incorporated to the soil at doses of 0, 10, 20 and 30 t ha-1 and lettuce plants were grown on the soils placed in pots. Although the results of the experiment showed that the earthworms were more effective in reducing the phenolic matter content of the initial mixture, this effect was not statistically significant. However, the acquisition of phenolic compounds from substrates to lettuce plants was 45% higher in compost application which indicates vermicompost reduced the transition of phenolic compounds to the plant.