Klinik hasta devir teslimi iyileştirme çalışmalarının hasta sonuçları ve hemşirelik devir teslim uygulamaları üzerine etkisi: karmaşık hemşirelik müdahalesi geliştirme çalışması
Effect of clinical patient handoff improvement studies on patient results and nursing handling practices: a complex nursing intervention development study
- Tez No: 841429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hemşirelik devir teslimi esnasında meydana gelen iletişim hataları hasta güvenliği için tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışma, hemşireler arasında gerçekleştirilen hasta devir tesliminin fizibilitesine, değerlendirilmesine ve uygulanmasına odaklanarak devir teslimin kalitesinin arttırılması, hastanın bakımdan memnuniyeti, hemşireye güveni üzerine etkisini arttırmak amacıyla karmaşık hemşirelik müdahalesi uygulanarak yapılmıştır. Çalışma yarı deneysel düzende olup Ocak- Eylül 2022 tarihleri arasında, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma hastanesinde Genel Cerrahi Yoğun Bakım Kliniği, Dahiliye Kliniği, Genel Cerrahi Kliniğinde yapılmıştır. Toplam 658 hemşire devir teslim süreci (devreden/devralan), 369 hasta ve 50 hemşire, 969 tane standart hasta devir teslim formu çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication errors during nursing handover pose a threat to patient safety. This study focuses on the feasibility, evaluation, and implementation of nursing handover among nurses, aiming to enhance its effectiveness. The interventions conducted in the General Surgery Intensive Care Unit, Internal Medicine Department, and General Surgery Department at Adana City Training and Research Hospital between January and September 2022 were carried out in a quasi-experimental design. A total of 658 instances of nursing handover (handing over/receiving), 369 patients, and 50 nurses were included in the study, along with 969 standard patient handover forms.