Sigara kullanan ve kullanmayan üniversite öğrencilerinin duygu regülasyon güçlüğünün karşılaştırılması
Comparison of emotional regulatory difficulties of smoking and non-smoker university students
  1. Tez No: 841473
  2. Yazar: TUĞÇE ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma sigara kullanan ve kullanmayan üniversite öğrencilerinin duygu regülasyon güçlüğünün karşılaştırılmasını incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma modeli tarama modeli olarak tercih edilmiştir. Araştırma evrenini İstanbul'da öğrenim gören sigara kullanan ve kullanmayan üniversite öğrencileri oluştururken; araştırma örneklemi, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve İstanbul Esenyurt Üniversite'sinde öğrenim gören sigara kullanan ve kullanmayan 303'ü kadın, 103'ü erkek olmak üzere 406 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek amacıyla 'Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği', 'Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form (DDGÖ-16)' ve katılımcılara dair bilgiler için araştırmacı tarafından oluşturulan 'Demografik Bilgiler Ölçeği' kullanılmıştır. Toplanan veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda, sigara kullanan üniversite öğrencilerinin kullanmayan üniversite öğrencilerinden DDGÖ stratejiler alt ölçek puanları anlamlı yüksek olduğu; farkındalık, amaçlar, kabul etmeme, dürtü ve açıklık alt ölçek puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir. Duygu regülasyon güçlüğü puanlarının yaş değişkeni ile arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, sigara kullananlarda nikotin bağımlılığı ve duygu regülasyon güçlüğü puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the comparison of emotion regulation difficulties of university students who use cigarettes and non-users. In line with the determined purpose, the research model has been preferred as a screening model. While the research universe consists of university students who use and do not use cigarettes studying in Istanbul, the research sample consists of 406 volunteer participants, including 303 women and 103 men who use and do not use cigarettes studying at Istanbul Gelim University and Istanbul Esenyurt University. In order to obtain the research data, the 'Fagerström Nicotine Addiction Scale', the 'Emotion Regulation Difficulty Scale- Short Form (DERS-16)' and the 'Demographic Information Scale' created by the researcher were used for information about the participants. The collected data were analyzed by NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) statistical program. At the end of the study, it was concluded that the DERS strategies subscale scores of university students who smoke were significantly higher compared to non-smoking university students; goals, non-acceptance, impulse and openness subscale scores did not show a statistically significant difference. A negative relationship was found between the emotion regulation difficulty scores and the age variable. It was also concluded that there is a decently significant relationship between nicotine addiction and emotion regulation difficulty scores at a positive level.