Taşımalı ve taşımasız ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine karşı tutum ve sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of attitude towards physical education course and social skills levels of secondary school students with and without transport
  1. Tez No: 841482
  2. Yazar: UMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmamız taşımalı ve taşımasız olarak ağrı il merkezi ve bir ilçesinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri ile beden eğitimi ve spor tutumlarının bazı demografik değişkenlere göre ve ölçeklerden alınan puanlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 11 ile 14 yaş grubu aralığında 146 kız, 154 erkek olmak üzere toplamda 300 ortaokul öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmada uzman görüşü alınarak yazar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Beceri Ölçeği”,“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında öğrenciler tarafından doldurulan geçerli anket formları SPSS 26 istatistik paket programına aktarılmıştır. Verilerin normallik varsayım analizi sonrasında alt boyutlarda elde edilen çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) testleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzdelik dağılım); katılımcıların sosyal beceri düzeyleri ile beden eğitimi ve spor tutum düzeyleri cinsiyet, sınıf, okul yeri, okul türü, sportif etkinlik katılımı ve spor tesisi kullanımı arasında farklılaşmayı belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between the social skills levels and physical education and sports attitudes of students who continue their education in the provincial centre and a district of Pain with and without transportation according to some demographic variables and the scores obtained from the scales. A total of 300 secondary school students, 146 girls and 154 boys between the ages of 11 and 14, were included in the study. In the study,“Personal Information Form”,“Social Skills Scale”,“Physical Education and Sports Attitude Scale”prepared by the author by taking expert opinion were used. The valid questionnaire forms completed by the students within the scope of the study were transferred to the SPSS 26 statistical package programme. After the normality assumption analysis of the data, skewness and kurtosis tests were performed. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics (frequency, percentage distribution); Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Scheffe multiple comparison test were used to determine the differentiation between the participants' social skills levels and physical education and sports attitude levels, gender, class, school location, school type, sportive activity participation and sports facility use.